Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Wincenty Rapacki (ojciec)

 

  • 1840. 01. 22
    Data urodzenia
    Lipno
  • 1924. 01. 12
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na na Starych Powązkach (kwatera A-VI-5)

Aktor. W Płocku uczęszczał do szkoły średniej, której nie ukończył. Od 1859 r. uczył się w warszawskiej Szkole Dramatycznej, gdzie nie wróżono mu powodzenia. Po początkowo nieudanych występach w WTR, grał w różnych miastach, m. in. we Lwowie, a od 1865 r. zaangażował się w Krakowie, gdzie poczynił szybkie postępy. W 1870 r. otrzymał angaż do WTR i przeniósł się na stałe do stolicy. Grał tu i reżyserował, wyjeżdżał na występy gościnne. Kilkakrotnie obchodził jubileusze, w 1921 r. 60-lecia pracy artystycznej. Pod koniec życia występował w Teatrze Polskim i Teatrze Rozmaitości. Był jednym z najwybitniejszych aktorów polskich, stworzył wiele wybitnych ról w dramacie współczesnym. Był pierwszym wielkim aktorem, który przyznawał się do realizmu i próbował pogłębić w tym kierunku świadomość estetyczną polskiego teatru. Wielką wagę przywiązywał do charakteryzacji. W 1919 r. mianowany został pierwszym członkiem honorowym ZASP. Uprawiał działalność literacką. Pisał powieści, dramaty, tłumaczył. Od 1893 r. wykładał w Klasie Dykcji i Deklamacji przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, a w l. 1908-1909 w warszawskiej Szkole Aplikacyjnej. Wykształcił wielu znakomitych aktorów, miał mnóstwo naśladowców, ale doczekał się również kontynuatorów, m. in. K. Kamińskiego i Kazimierza Junoszę-Stępowskiego.

Ojciec aktorów: Honoraty Leszczyńskiej, Wincentego Rapackiego i Róży Rapackiej, dziad Jerzego Leszczyńskiego, Adama Rapackiego, Haliny Rapackiej i Andrzeja Boguckiego.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2024.02.01 03:14:57
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.