Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Stanisława Umińska

 
zwiń

  • 1901. 11. 17
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1919. 10. 30
    Debiut teatralny
    rola Sary ("Major Barbara") na deskach warszawskiego Teatru Polskiego
  • 1977. 12. 25
    Data śmierci
    Gaj-Fiszor k. Niegowa

Aktorka. W l. 1917-19 uczyła się na Kursach Wokalno-Dramatycznych H. J. Hryniewieckiej. Już podczas szkolnych popisów zdobyła uznanie. Zaczęła występować w teatrach warszawskich, m. in. T. Polskim i Małym, a sukcesy, jakie zaczęła odnosić sprawiły, że zaczęto ją wymieniać wśród najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia. Do legendy polskiego teatru przeszedł m.in. jej Puk w "Śnie nocy letniej". Ostatnią rolą Umińskiej była Berta w "Świerszczu za kominem" (prem. 23. 04. 1924), była to kreacja wybitna. W lipcu 1924 r. zastrzeliła w szpitalu w Paryżu swego narzeczonego Jana Żyznowskiego, malarza, powieściopisarza i krytyka, który umierał na raka wątroby; w lutym 1925 r. została przez sąd francuski uniewinniona. Po powrocie do Polski porzuciła teatr, zaczęła pracować w szpitalach. Wstąpiła do zgromadzenia sióstr benedyktynek samarytanek, przyjęła imię Benigna; w 1936 r. złożyła śluby wieczyste. W 1942 r. była przełożoną zakładu dla wykolejonych dziewcząt w Henrykowie pod Warszawą; zwróciła się do L. Schillera prosząc go o pomoc w przygotowaniu jasełek z wychowankami zakładu. Schiller wyreżyserował w Henrykowie "Pastorałkę", "Gody weselne", "Wielkanoc". W ostatnich latach życia przebywała w Fiszorze k. Niegowa w domu sióstr samarytanek dla dzieci niepełnosprawnych.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

    Obsada aktorska
    schowaj

  • 1921
    Film fabularny
    Obsada aktorska
2020.01.01 04:03:27
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.