Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Jan Wesołowski

 
zwiń

  • 1901. 02. 27
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1978
    tytuł "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" przyznawany przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie
  • 1993. 09. 09
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Cmentarzu Bródnowskim

Aktor, reżyser, dyrektor teatru. Z wykształcenia nauczyciel. W 1928 wciąż pracując w szkole rozpoczął współpracę jako z skrzypek i kompozytor z nowo otwartym Teatrem Kukiełek w Warszawie. W latach 1930-39 kierował tą sceną (pod nową nazwą Teatr Kukiełek Baj) reżyserując większość przedstawień i tworząc do nich muzykę. Współpracował z Instytutem Teatrów Ludowych, w 1938 został redaktorem działu kukiełkowego w miesięczniku "Teatru Ludowy". W czasie wojny współpracował z Żydowskim Komitetem Narodowym sprawując opiekę nad 36 ukrywającymi się Żydami oraz walczył w powstaniu warszawskim. Po jego upadku przedostał się do Krakowa i w listopadzie 1944 objął kierownictwo artystyczne Krakowskiego Polskiego Teatru Kukiełek. W sierpniu 1945 przystąpił do reaktywacji Teatru Baj w Warszawie. Później występował w teatrach: Dzieci Warszawy (1946-50; był również kierownikiem literackim), Nowej Warszawy (1950-55), Młodej Warszawy (1955-57), Dolnośląskim w Jeleniej Górze (1956-57), im. Żeromskiego w Kielcach (1957-59), Współczesnym w Warszawie (1962-65).

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2023.05.03 01:17:48
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.