Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Ryszard Frelek

 
zwiń

  • 1929. 05. 30
    Data urodzenia
    Parysów w siedleckiem
  • 1976
    tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego nauk politycznych
  • 2007. 10. 21
    Data śmierci
    Warszawa

Prozaik, scenarzysta, publicysta. Studiował na wydziałach społeczno-politycznym i dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych oraz na Wydziale Rolnym SGGW. Ukończył też Wydział Historii w Wyższej Szkole Nauk Społecznych. W latach 1948-62 pracował w Polskiej Agencji Prasowej, m. in. był korespondentem w Indiach (1957-59). Debiutował reportażem w 1958. Po powrocie z Indii objął funkcję zastępcy redaktora naczelnego redakcji zagranicznej PAP. W latach 1962-68 pracował w KC PZPR. W 1968 powrócił do PAP, w której został zastępcą redaktora naczelnego. W latach 1969-71 zajmował stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W 1971 został powołany na kierownika Wydziału Zagranicznego KC PZPR i członka sekretariatu KC PZPR, a w 1975 na sekretarza KC. W latach 1972-80 był posłem na Sejm PRL. W latach 1980-81 był ambasadorem PRL przy ONZ w Nowym Jorku, w latach 1988-90 radcą Ambasady Polskiej w Atenach. Po powrocie z USA pod koniec lat 90-tych pracował w Wyższej Szkole Biznesu i Administracji oraz w Szkole Głównej Handlowej. W ostatnich latach życia był rektorem Toruńskiej Szkoły Wyższej.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

Nagrody indywidualne
schowaj

  • 1978
    Złoty Ekran (przyznawany przez pismo "Ekran")
    w kategorii: widowiska artystyczne; za rok 1977
  • 1978
    Olsztyn (Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej) Nagroda Specjalna
    za scenariusz
  • 1978
    Nagroda Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji
  • 1970
    Nagroda Ministra Obrony Narodowej
    I stopnia

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2023.07.05 00:25:42
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.