Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LOKIS. RĘKOPIS PROFESORA WITTEMBACHA

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1970
  • Premiera:
    1970. 09. 25
  • Gatunek:
    Film kostiumowy, Horror
  • Barwny, 2700 m, 95 min

    Lokacje: pałace w Łańcucie, Oborach i Kozłówce. Park w Wilanowie, dworzec kolejowy Gąsocin, Puszcza Białowieska, Markowa na Podkarpaciu.

Pastor Wittembach - lingwista i etnograf, ekspert Towarzystwa Biblijnego w Królewcu - wyrusza w podróż na Litwę i Żmudź, spodziewając się znaleźć tam ślady starego piśmiennictwa sakralnego. W pociągu poznaje trzy damy powracające z podróży do Anglii. Jego uwagę zwraca przede wszystkim piękna i wesoła panna Julka Dowgiałło, mocno strofowana przez ciotkę i pedantyczną angielską guwernantkę. Ciotka Julii zaprasza pastora do odwiedzenia ich i daje listy polecające do hrabiego Michała Szemiota. Pastor przybywa do pałacu Szemiotów i korzysta tu z praw wyjątkowego gościa. Ma do dyspozycji pełną cennych dzieł bibliotekę rodzinną Szemiotów, a młody hrabia dba by pastor nie nudził się, zapewnia mu nawet towarzystwo... Pastor, który pragnie zagłębić się w lekturze nigdy nie jest sam. Jeśli hrabia nie czuje się zbyt dobrze (migrena) gościowi towarzyszy doktor Froeber, wtajemniczający go z wielką ochotą w sekrety rodu Szemiotów. Przed laty ciężarną hrabinę, matkę Michała zaatakował na polowaniu niedźwiedź. Nieszczęsna kobieta ocalała, ale po wypadku postradała zmysły. Od tej pory znajduje się pod ścisłą kuratelą doktora, który - mimo wymyślnych metod leczenia - nie potrafi uśmierzyć jej szaleństw. Matka nienawidzi syna, on sam jest na pograniczu szaleństwa. Przedmiotem westchnień hrabiego jest piękna Julka, którą pastor poznał podczas podróży. Podczas wizyt w domu Dowgiałłów, pastor spostrzega, że dziewczyna darzy Szemiota wzajemnością. Spostrzega także wiele dziwactw w zachowaniu młodzieńca. Zaczyna wierzyć w to co opowiadał mu doktor. Michał ma w sobie coś z niedźwiedzia, zwanego na Litwie LOKISEM... Dwoistość natury Michała zaczyna być dla pastora czymś oczywistym, ale myśl tę stara się odsuwać jak najdalej. Pragnie wyjechać czym prędzej z tego upiornego miejsca, gdzie piski hrabiny, ekscentryczne zachowanie hrabiego i tajemnicze komentarze doktora nie pozwalają mu pracować. Wraca jednak na ślub Julii i Michała. Po niesamowitej, męczącej ceremonii następuje noc poślubna, której wydarzenia potwierdzą złowróżbne przepowiednie doktora Froebera. Młody hrabia znika zostawiając młodą żonę w kałuży krwi. Ślady pozostawione na jej ciele i ślady stóp pod oknem świadczą, że tę noc spędziła z niedźwiedziem... A może to tylko bajka zainscenizowana przez doktora Froebera, w której udział wzięli bogu ducha winni bohaterowie opowieści...? [zm; ; Filmowy Serwis Prasowy 1970/11]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
LOKIS. RĘKOPIS PROFESORA WITTEMBACHA
Powieść
AutorProsper Merimee

Nagrody
schowaj

  • 1971
    Sitges (MFF Fantastycznych i Grozy)-Grand Prix
  • 1971
    Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Nagroda za scenografię
  • 1971
    Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Nagroda za zdjęcia
2024.03.01 02:10:14
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.