Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STARA BAŚŃ

  • Podtytuł: KIEDY SŁOŃCE BYŁO BOGIEM
  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Premiera:
    2003. 09. 19
  • Gatunek:
    Film historyczny, Film kostiumowy
  • Barwny (negatyw: Kodak), dźwięk: Dolby Digital Surround EX, 103 min

    Okres zdjęciowy: 26 sierpnia - 28 września 2002.
    Lokacje: Rogalin, Żnin, Biskupin i okolice.

    Harmonogram zdjęć:
    26 - 27 sierpnia - Rogalin Dęby (wiec kmieci)
    29 - 30 sierpnia - Drewno nad Jeziorem Oćwieckim (przeprawa, chata Mirsza)
    31 sierpnia - 2 września - Drewno nad Jeziorem Oćwieckim/ Biskupin (przeprawa przez Lednicę, chata Mirsza)
    3 - 4 września - okolice Biskupina (puszcza)
    5 - 8 września - Biskupin Muzeum (zagroda Wisza)
    9 września - Biskupin Muzeum/Gąsawa (zagroda Wisza, izba Wisza)
    10 września - Drewno/okolice Biskupina (przeprawa, puszcza, polana, bród)
    11 - 13 września - Drewno (polana nad jeziorem, Kupała)
    16 - 19 września - Drewno koło Gąsawki (chram Świętowita, Ostrów)
    20 - 21 września - okolice Biskupina (puszcza, zagroda w lesie, płonące pola)
    23 - 28 września - Chomiąża Szlachecka (zakole rzeki, las)

Kinowa adaptacja powieści Ignacego Kraszewskiego z 1876 r. "Gdybym nie był filmowcem, to najprawdopodobniej zostałbym historykiem. Kocham historię, przede wszystkim historię Polski - znalazło to odzwierciedlenie w mojej twórczości filmowej inspirowanej dziełami literackimi - mówił Jerzy Hoffman. - Z pomysłem ekranizacji "Starej baśni" nosiłem się od dawna. Pierwszą próbę podjąłem wkrótce po realizacji "Potopu", kiedy to - z wiadomych względów politycznych - nie mogłem jeszcze marzyć o sfilmowaniu "Ogniem i mieczem". Scenariusz był wierną adaptacją powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego. Nie udał się. Narracja i dramaturgia powieściowej "Starej baśni" jawią się dzisiaj anachronicznie. Kraszewski nie jest pisarzem klasy Sienkiewicza. Nie stworzył tak barwnych postaci jak autor "Trylogii", nie miał takiego jak on poczucia dramaturgii i umiejętności budowania wartkiej akcji". Pisząc więc nową wersję scenariusza, twórcy filmu nie trzymali się już wiernie literackiego pierwowzoru. Umiejętnie splatając wielkie namiętności: miłość, nienawiść, żądzę władzy z tajemniczym światem prasłowiańskich magii i guseł, stworzyli opowieść w duchu makbetowskim, uniwersalną w swej wymowie. Dzieło Hoffmana chwalono za sprawny scenariusz i reżyserię, gwiazdorską obsadę, malownicze kostiumy i zrealizowane z rozmachem sceny bitewne. Zdjęcia realizowano w Rogalinie, Żninie oraz Biskupinie i jego okolicach.

Akcja filmu rozgrywa się w IX w. na terenach przyszłej Polski zamieszkiwanej przez liczne plemiona słowiańskie. Książę Popiel, sprawujący tymczasową władzę po śmierci swego brata, liczy, że jego dwaj bratankowie polegną w wyprawie na Poznań. Tymczasem młodzieńcy wracają cali i zdrowi, a osiągnąwszy już pełnoletność, zamierzają przejąć po ojcu sukcesję. Popielowi nie daje też spokoju przepowiednia, jaką otrzymał od wieszczki w świątyni Światowida. Wedle niej śmierć Popielowi mają zadać myszy.
Książę nie zamierza jednak rezygnować z władzy. Podjudzany przez swą piękną i młodą żonę, która chce zapewnić sukcesję ich synowi, Popiołkowi, Popiel morduje jednego z bratanków sztyletem drugiego. Ten, uznany za winnego, zostaje pozbawiony oczu. Dowódca drużyny księcia, Piastun, w proteście opuszcza władcę. Przeciwko władzy Popiela buntują się także wolni kmiecie. Na wieść o planowanym przez nich oblężeniu kruszwickiego grodu, książę wzywa na pomoc wikingów.
Piastunowi ściganemu przez wojów Popiela przychodzi z pomocą Ziemowit, syn Piasta, zakochany w pięknej Dziwie, córce bogatego kmiecia Wisza. Pragnie ją poślubić, ale dowiaduje się od jej braci, że Dziwa została przeznaczona bogom: ma zostać kapłanką w świątyni. Ziemowit porywa więc dziewczynę, która broniąc się ciężko go rani. Od śmierci ratuje Ziemowita wiedźma Jarucha.
Tymczasem zdziesiątkowani przez wikingów kmiecie wybierają Piastuna na swego przywódcę i znów stają do walki przeciwko przybyszom z północy. Pokonawszy ich, ponownie oblegają Kruszwicę. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
STARA BAŚŃ
Powieść
AutorJózef Ignacy Kraszewski

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

Patrz także:
schowaj

2024.03.01 02:54:53
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.