Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LASST UNS FREI FLIEGEN UBER DEN GARTEN

  • Tytuł polski: POZWÓLCIE NAM DO WOLI FRUWAĆ NAD OGRODEM
  • Film fabularny - telewizyjny
  • Produkcja:
    Polska, RFN
  • Rok produkcji:
    1974
  • Czarno-biały (negatyw: ORWO), 1160 m, 40 min
    Lokacje: Wrocław.

Film zrealizowany we współpracy z niemiecką telewizją ZDF, to osnuty wokół opowiadania Stanisława Czycza "And" z 1961 r. czarno-biały film na motywach i w klimacie twórczości Andrzeja Bursy, idola młodego pokolenia popaździernikowej odwilży, legendy literackiej. Poezja Bursy była wyrazem sprzeciwu wobec konformizmu, zakłamania, patetycznych gestów i oficjalnej sztuki. Artysta opowiadał się za prawem do posiadania własnego, nienarzuconego systemu wartości, przejawiał kpiarskie podejście do tradycji literackiej, a bohater jego wierszy był jednostką nadwrażliwą, lecz jednocześnie agresywną. Ożeniony w 1952 r. z Ludwiką Szemiot, studentką ASP w Krakowie, w tym samym roku Bursa został ojcem ich jedynego syna, Michała. Cierpiący na wrodzony niedorozwój aorty poeta zmarł nagle 15 listopada 1957 r. w wieku zaledwie 25 lat.
Autobiograficzne opowiadanie "And", a za nim także film Stanisława Latałły, ukazują przeżycia i niepokoje dwóch młodych przyjaciół-poetów maskowane błazeństwem i cynizmem: podejmowane przez Staszka próby zaistnienia w środowisku literackim, podziw dla twórczości i talentu Anda (Andrzeja), egzystencjalne rozterki Anda, jego przeczucie nadciągającej śmierci, niepokój o losy rodziny, którą chciał powierzyć opiece przyjaciela, a zarazem pragnienie życia, korzystania z jego uroków, młodzieńczą werwę i radość. Ale tragiczny koniec był już blisko, nieodwołalny, nieubłagany. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
AND
Opowiadanie
AutorStanisław Czycz
pierwodruk: Twórczość 1961; w 1967 ukazała się powieść "Ajol", którego "And" jest częścią
2024.03.01 02:54:58
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.