Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SAM POŚRÓD SWOICH

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1985
  • Premiera:
    1986. 01. 24
  • Gatunek:
    Film wojenny
  • Barwny, 3182 m, 105 min

    Lokacje: Toruń.

Skończyła się wojna, jest rok 1946. Stacjonujący w małym prowincjonalnym garnizonie młody porucznik Andrzej Kmita zostaje przyjęty do klasy maturalnej miejscowego liceum. Nocą, podczas bokserskiego treningu w sali gimnastycznej koszar, staje się jedynym świadkiem aresztowania kapitana Lenczaka, "Żbika" - dawnego dowódcy oddziału partyzanckiego, z którym wyszedł z lasu.
Mecz bokserski. Kmita, sprowokowany przez nie dotrzymującego umowy dawnego mistrza Dolaka, nokautuje go, bijąc przy okazji także sędziego. By uciszyć skandal, oficer polityczny wysyła Kmitę w teren, gdzie trzeba podzielić i rozdać chłopom ziemię zabraną przez Niemców na poligon.
Podział ziemi przeprowadza Kmita sprawnie, mimo iż na skutek fałszywego telefonu omal nie pada ofiarą zasadzki przygotowanej przez ormowców. Porucznik kwateruje u chłopa, który zabiega o przyznanie mu ziemi po Niemcach - gruntów z parcelacji pańskiego majątku nie chce. Kmita przeżywa krótką przygodę z jego córką Haneczką. Po wykonaniu zadania wraca do miasta, gdzie dowiaduje się. że Lenczak zbiegł z aresztu.
W szkole Kmita spotyka dziewczynę poznaną niegdyś w restauracji. Danka również cieszy się ze spotkania. Kmita staje się przypadkowym świadkiem zamachu na funkcjonariusza UB, w który dziewczyna jest zamieszana. Broni ją przed pościgiem. Wkrótce między Andrzejem i Danką rodzi się uczucie.
Porucznik dostaje rozkaz wyjazdu z grupą ochronno-propagandową na zbliżające się wybory. Dowódca pułku odrzuca prośbę Kmity o odroczenie wyjazdu do czasu zdania egzaminu dopuszczającego do matury. Kiedy Kmita przychodzi pożegnać się z Danką, zastaje u niej dawnego "narzeczonego", którego dziewczyna wyraźnie się boi. Kmita chce rozprawić się z nim, czeka pod domem, ale przeszkadza przechodzący patrol. Rywale rozchodzą się.
Dyrektor liceum namawia Kmitę, by upił się i tym samym nie był zdolny do wyjazdu o świcie. Porucznik trafia do aresztu, gdzie odwiedza go oficer polityczny i przynosi wiadomość o śmierci przyjaciela. Poleca zwolnić Kmitę. Andrzej - zrozpaczony i bezsilny - nie ukrywa łez.
We wsi, w której mają się odbyć wybory, porucznik bezskutecznie poszukuje wójta. Poznaje Huberta, funkcjonariusza UB, który oferuje mu swą pomoc. U kupca Polsnera spotyka sekretarza gminy i księdza. Ksiądz obiecuje pomóc w zorganizowaniu wiecu - ogłosi termin z ambony. Mówi jednak, że tutaj nikt poza PSL nie ma szans. Przypadkowo spotkani trzej młodzi "leśni" zdradzają, że dowódcą miejscowego oddziału jest ,,Żbik". Andrzej wie, że to kapitan Lenczak.
Rano Andrzej i plutonowy Garbowski ratują wioskę przed szaleńcem grożącym wysadzeniem wsi w powietrze i rzucającym wokół granatami. Prowadząc pluton przez las Andrzej spotyka Dankę. Teraz już wie, że Danka jest łączniczką. Prosi ją, by przekazała Żbikowi, iż nie chce bratobójczej walki i nie sprowokowany sam jej nie zacznie.
Porucznik doprowadza do zwolnienia sołtysów, aresztowanych przez komendanta sąsiedniego posterunku milicji. Zwolnieni z aresztu przychodzą do Kmity, proszą o sprawiedliwość: folksdojcz Łosiński korzysta z wolności, ponieważ jest zięciem komendanta posterunku MO - Terpichowskiego. Kmita aresztuje Łosińskiego, a Hubert zdejmuje Terpichowskiego ze stanowiska.
Na wiecu przedwyborczym Kmita tłumaczy swe zamiary zebranym chłopom, obecny na wiecu człowiek z lasu ucieka przez okno. Mający największy posłuch u chłopów prezes miejscowego PSL dyskutuje z Kmitą.
Przyjaciele robią porucznikowi niespodziankę - małe przyjęcie z okazji 21 urodzin Andrzeja. Rozbawieni i pijani urządzają fajerwerki z rakiet. Nad ranem przyjeżdżają zaalarmowani sygnałami świetlnymi siły UB z całego powiatu. Wraz z nimi oficer polityczny. By uniknąć kary, Andrzej opowiada naprędce skleconą historię o potyczce z leśnymi, wskazując wymyślony kierunek ich ucieczki. Żołnierze dzielą się na dwie grupy i wyruszają na poszukiwania. Przypadkowo wybrany kierunek okazał się jednak prawdziwy. Kiedy pluton porucznika dociera do wsi, jest już po walce. Zginęli w niej między innymi: oficer polityczny, leśny - "narzeczony" Danki i Danka. Klęczącego nad jej ciałem Andrzeja któryś z żołnierzy informuje: "Panie poruczniku, nasi leżą dalej". "A którzy z nich nie są nasi?!" - wykrzykuje załamany Andrzej.
Rankiem Kmita samotnie idzie do oddziału Żbika. Rozmawia z nim, ale żaden nie potrafi zaproponować sensownego wyjścia. Lenczak jest świadomy beznadziejności swej sytuacji. Nie ma żadnej szansy na przerwanie bratobójczej walki. Każe puścić wolno porucznika. Pozostawiony sam - Lenczak popełnia samobójstwo...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 1985
    Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za rolę męską
  • 1985
    Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za rolę męską
    w wyniku plebiscytu publiczności
  • 1986
    Nagroda Szefa Kinematografii (Przewodniczącego Komitetu Kinematografii) za twórczość filmową-w dziedzinie filmu fabularnego
    za rok 1985; nazwa nagrody: Nagroda Kinematografii za najwybitniejsze osiągnięcia programowe w dziedzinie filmu
  • 1988
    Nagroda Ministra Obrony Narodowej
    II stopnia
2024.03.01 02:11:55
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.