Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KTO NIGDY NIE ŻYŁ...

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2006
  • Premiera:
    2006. 09. 22
  • Barwny (negatyw: Kodak), dźwięk: Dolby Digital Surround EX, 98 min

    Okres zdjęciowy: 1 września - 9 października 2005.
    Lokacje: Toruń, Ląd nad Wartą, Mogilno, Wenecja, Lubostroń, okolice Żnina, Radziejowice, Warszawa (ul.Emilii Plater, Krakowskie Przedmieście, Rozbrat).

Debiut reżyserski znanego aktora Andrzeja Seweryna, który podejmuje tutaj temat moralnych dylematów, przed jakimi staje młody duchowny na wieść, że jest nosicielem śmiertelnego wirusa.
Młody, charyzmatyczny ksiądz Jan, swego czasu misjonarz w Afryce, na co dzień pomaga warszawskiej młodzieży uzależnionej od narkotyków. Niekonwencjonalne metody, jakie stosuje w pracy duszpasterskiej, budzą liczne wątpliwości jego przełożonych. Ksiądz Jan przyjaźni się bowiem ze swoimi podopiecznymi, jest z nimi bardzo zżyty, spędza z nimi wolny czas i nawet w kościele akceptuje ich niecodzienne zachowania, sposób ubierania się czy muzykę. Aby ukrócić takie działania, nie licujące - zdaniem hierarchów - z powagą instytucji kościelnych, biskup podejmuje decyzję o wysłaniu Jana na studia do Rzymu. Ten nie chce jednak opuścić swoich młodych przyjaciół, którzy traktują go jak starszego brata, i postanawia odwołać się od tej decyzji do samego prymasa.
Niespodziewanie jednak całe jego życie ulega gwałtownej przemianie, gdy po rutynowych badaniach dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV. Na wieść o tym nawet jego matka odwraca się od niego, uważając, że przyniósł jej wstyd. Również wyjazd do Rzymu staje się nieaktualny. Za zgodą biskupa ksiądz Jan, chcąc nie chcąc, porzuca swych młodocianych wiernych, opuszcza parafię i zaszywa się w klasztorze, aby tam samotnie zmierzyć się z tragedią. Pretensje do Boga, zwątpienie w sens wiary i własną słabość próbuje zagłuszyć fizyczną pracą w przyklasztornym warzywniku. Ale wraz z postępami choroby jego desperacja i duchowe rozterki się nasilają, a nietolerancja, której z powodu choroby doświadcza nawet wśród zakonników, sprawia w końcu, że odchodzi z klasztoru gotów być może nawet skończyć ze sobą.
Zamiast śmierci spotyka jednak na drodze troje młodych ludzi, pracowników agencji reklamowej, którzy udają się samochodem z Krakowa do Torunia na koncert popularnego piosenkarza, Pawła. O mało nie potrąciwszy Jana na szosie, zabierają go do auta i w dalszą drogę ruszają już we czwórkę. Nie wiedzą, kim jest ich milczący pasażer, dokąd i dlaczego zmierza. Jedna z dziewczyn, krucha i wrażliwa Marta, zaczyna darzyć obcego zainteresowaniem, które powoli przeradza się w uczucie. Ale gdy próbuje go zdobyć, Jan wyznaje jej prawdę o sobie. Dopiero jednak spotkanie z Pawłem, przyjacielem Jana i przyrodnim bratem jednego z jego warszawskich podopiecznych, zmusza księdza Jana do ponownej konfrontacji ze swoją chorobą, a przede wszystkim z ludźmi, których uczył wiary, miłości i nadziei, a później opuścił bez słowa. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

KTO NIGDY NIE ŻYŁ... w internecie

2024.03.01 03:20:05
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.