Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FORTUNA CZYHA W LESIE

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 85 min
    Okres zdjęciowy: 29 maja - 17 czerwca 2005.
    Lokacje: Warszawa (kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przy ul. Łazienkowskiej 14, ul. Rudawska).

Akcja "Fortuny..." została osadzona w realiach współczesnych. Bohater filmu, Zenon Okrzasa, prawnik z wykształcenia, jest człowiekiem niezwykle spokojnym, by nie powiedzieć fajtłapowatym. Nie wdaje się z nikim w żadne zatargi, jest poczciwy i uczynny. Pożycza namolnemu sąsiadowi młotek, choć ten nie oddał mu jeszcze kilkunastu innych narzędzi, które brał tylko na chwilę. Drobny cwaniak częstuje się na dodatek papierosami i obiecuje zwrócić wszystko nazajutrz, ale nie wygląda na takiego, który kwapiłby się z oddawaniem pożyczonych rzeczy. Tymczasem Zenon wybiera się za miasto z rudowłosą konkubiną Renatą. Objuczony manelami mężczyzna podąża po łące za damą szukającą odpowiedniego miejsca na piknik. Posłusznie rozpala grilla, piecze kiełbaski, nadmuchuje materac, odgania muszki i komary, a wszystko po to, by zadowolić swą nadąsaną panią. Kiedy Renata śpi, Zenon wybiera się na krótki spacer po lesie. Niespodziewanie jego wzrok przykuwa czarny skórzany portfel. Zawartość jest imponująca: plik dwustuzłotowych banknotów, razem 10 tysięcy złotych. Ponieważ Zenon nie znajduje żadnych dokumentów właściciela, postanawia odnieść portfel do pobliskiego komisariatu policji, w nadziei, że ktoś zgłosi się po zgubę. Wieść o jego niespotykanym postępku obiega okolicę, sensacyjną wiadomość nagłaśniają media. O Zenonie Okrzasie piszą gazety, przed gmachem powiatowej komendy policji rozmawia z nim reporterka Lux TV, wychwalając jego uczciwość i bezinteresowność. Również społeczeństwo z pewnością doceni taką szlachetną postawę. Tymczasem sprawy przybierają całkiem inny obrót. Znajomi Zenona i zupełnie obcy ludzie uważają go za kompletnego idiotę, frajera i nieużytka, człowieka aspołecznego, a nawet groźnego dla otoczenia. Koledzy odwracają się od niego, nie mogąc mu darować takiej niefrasobliwości i bezmyślności, przecież 10 tysięcy starczyłoby na flaszki do końca życia, które wspólnie mogliby wypić. Zenon traci mieszkanie, pogardza nim sąsiad, odchodzi też od niego zawiedziona Renata, a szef zwalnia go z pracy w agencji nieruchomości, w której nie ma miejsca dla frajerów. Bez dachu nad głową, bez przyjaciół, samotny i bezrobotny Zenon miota się, targany wątpliwościami i wyrzutami sumienia. U nikogo nie znajduje wsparcia ani zrozumienia. W końcu dowiaduje się, że źródłem wszystkich jego nieszczęść jest zbyt dobre wychowanie i nie ma dla niego ratunku. Odmiana losu przychodzi całkiem niespodziewanie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PRZYGODY DOBREGO WOJAKA SZWEJKA PODCZAS WOJNY ŚWIATOWEJ
Powieść
AutorJaroslav Hašek
TłumaczeniePaweł Hulka-Laskowski

Nagrody
schowaj

  • 2006
    Jelenia Góra (Festiwal Niezależnych Filmów Komediowych "Barejada")-Nagroda w kategorii: Niezależny film fabularny
2024.03.01 03:20:18
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.