Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STAJNIA NA SALVATORZE

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1967
  • Premiera:
    1967. 10. 06
  • Gatunek:
    Film psychologiczny
  • Czarno-biały, 2437 m, 78 min

    Lokacje: Kraków.

Dramat psychologiczny: konflikt wewnętrzny młodego uczestnika ruchu oporu, otrzymującego rozkaz wykonania wyroku organizacji na swym przyjacielu, który załamał się w czasie śledztwa w gestapo i zdradził towarzyszy. Michał nie jest w stanie wykonać wyroku śmierci na swym przyjacielu. Zyga został ujęty przez Niemców, potem nastąpiły dalsze aresztowania, co potwierdziło podejrzenie o zdradę. Zyga starał się wyrządzać najmniejsze zło, podawał adresy w jego przekonaniu nieaktualne... Gestapo aresztuje tymczasem dziewczynę Michała, Teresę, za ukrywanie Żydówki. Organizacja zwalnia go z rozkazu wykonania wyroku śmierci na Zydze, ale Michał nie przyjmuje tego do wiadomości. Dochodzi do spotkania z Zygą. Ten się nie broni, nie ucieka, tylko opowiada o tym, co przeżył w gestapo i o fakcie wykrycia przez Niemców miejsca pobytu jego żony i córeczki.
"Stajnia na Salvatorze" nosi wyraźnie znamiona filmu historycznego. Autorzy zadbali, by nie stracić dystansu wobec opisywanych czasów i wydarzeń. Okres okupacji przedstawili obiektywnie, wiernie i dociekliwie. Szczególnie zadbano o realia i atmosferę, towarzyszącą okupacyjnej codzienności. Dlatego film Pawła Komorowskiego nawet po latach wyróżnia się wśród wielu ówczesnych produkcji "wojennych". Jego twórcom udała się bowiem rzecz niezwykle trudna - w przekonujący sposób pokazali dzień powszedni okupacyjnego koszmaru.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
STAJNIA NA CELNEJ
Opowiadanie
AutorJan Józef Szczepański
Opowiadanie pierwotnie opublikowane w roku w zbiorze "Motyl". W czołówce filmu brak informacji o pierwowzorze literackim scenariusza.
2024.03.01 02:13:32
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.