Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ALEJA GÓWNIARZY

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Premiera:
    2007. 04. 13
  • Barwny, 83 min

    Okres zdjęciowy rozpoczął się 27 maja 2006.
    Lokacje: Łódź (Aleja Włókniarzy, okolice Galerii Łódzkiej przy ul. Piotrkowskiej 15/23, róg ulic Piotrkowskiej i Tuwima, Plac Komuny Paryskiej, dach kamienicy przy ul. Roosevelta 7, Pub "Łódź Kaliska" przy ul. Piotrkowskiej 102, okolice fabryki Ramischa przy ul. Piotrkowskiej 138/140, skrzyżowanie ulic Piotrkowskiej i Radwańskiej, dworzec PKP Łódź Fabryczna).

Marcin ma 28 lat, mieszka w Łodzi, jest z wykształcenia polonistą, ale nie znalazł stałej pracy. To nie jedyne zmartwienie bezrobotnego bohatera filmu, który dobiega trzydziestki i nie ma perspektyw na stabilizację i lepszą przyszłość. Przeżywa rozstanie z dziewczyną, która stwierdziła, że chłopak jest "chaosem w jej uporządkowanym świecie" i wyjechała do stolicy bez niego. Wtedy nie wyobrażał sobie życia poza Łodzią, był silnie związany z tym miastem, tu się wychowywał i dorastał, to było jego miejsce na ziemi. Z czasem Marcin czuje się coraz bardziej zagubiony, nie umie się odnaleźć w nowej sytuacji. W końcu postanawia wyrzec się swojego miasta, zostawić kumpli i wyjechać do Warszawy. To dla niego wybawienie, szansa, by wyrwać się z marazmu i rozpocząć nowe życie. W Warszawie ma już ponoć nagraną pracę, chce pracować w swoim zawodzie. Wyjeżdża do stolicy rannym pociągiem o 5:23.
Akcja filmu rozgrywa się w ciągu kilkunastu godzin, dzielących bohatera od odjazdu pociągu. Ostatnią noc w Łodzi Marcin spędza na przemyśleniach i pożegnaniach z kolegami. Włóczy się po mieście odwiedzając starych znajomych i stare kąty.
Punktem zwrotnym w tej historii staje jest utrata telefonu komórkowego, który Marcin gubi na koncercie rockowym w Teatrze Studyjnym. Komórkę znajduje właśnie Kasia, która od kilku miesięcy mieszka w stolicy, ale teraz przyjechała na weekend do rodziców. Próbuje od razu oddać zgubę właścicielowi, jednak hałas podczas koncertu uniemożliwia rozmowę, dochodzi do nieporozumienia. Marcin jest wobec Kasi arogancki i zgryźliwy. Nie wiedząc, że ona chce mu tylko oddać jego telefon, drwi z niej. Ostatecznie opuszcza teatr, w którym odbywał się koncert. Kiedy orientuje się, że zgubił telefon i domyśla się, kto go znalazł, próbuje naprawić błąd. Ale Kasia prowadzi tajemniczą grę ze swoim byłym chłopakiem.
On próbuje odzyskać swój telefon komórkowy. Trwa wędrówka Marcina po mieście, a widz jest świadkiem prawdziwego nocnego życia młodych ludzi w Łodzi. Razem z bohaterem filmu przeżywa ostanie godziny w tym mieście. Odwiedza mroczne miejsca, zalicza wizytę w domu publicznym, wdaje się w konflikt z wrogo nastawionymi kibicami, bierze udział w nielegalnym wyścigu samochodowym. Nocną eskapadę Marcina przeplatają obrazki z życia z Kasią, kiedy jeszcze byli parę, rozmawiali o przyszłości i marzeniach.
Czas płynie, mijają minuty i godziny. Ostatnie chwile dzielą Marcina od odjazdu pociągu. Tymczasem on pakuje się w coraz to nowe tarapaty i nie przestaje podążać śladami Kasi. W końcu uświadamia sobie, że tak naprawdę szuka jej, a nie telefonu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2007
    Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich
  • 2007
    Toruń (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Tofifest")-Wyróżnienie Honorowe
    za najlepszy montaż

ALEJA GÓWNIARZY w internecie

2024.03.01 03:22:28
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.