Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FILIP Z KONOPI

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1981
  • Premiera:
    1983. 01. 10
  • Gatunek:
    Komedia
  • Barwny, 2269 m, 78 min

    Lokacje: Warszawa (Osiedle Wawrzyszew na Bielanach - blok przy ul. Czechowa 2, cmentarz przy ul. Wólczyńskiej 64, ul. Horacego, kapliczka przy skrzyżowaniu ulic Wólczyńska i Aspekt, zabytkowy kościół Św. Marii Magdaleny przy ul. Wólczyńskiej 64).

"Treścią filmu jest jeden dzień z życia tzw. mrówkowca, który zamieszkuje kilka tysięcy ludzi. Jest to właściwie miniatura naszego społeczeństwa. Głównym bohaterem jest architekt Andrzej, będący w konflikcie ze swoim profesorem - entuzjastą budowy kolejnych mrówkowców. Pozostali bohaterowie są podobni do siebie niezależnie od zawodu: Mleczarz, Śmieciarz, Dozorca, Harmonista itp. Również wszystkie mieszkania są podobne do siebie, jednakowo urządzone z jednakowymi usterkami. Wszyscy rano wyjeżdżają do pracy dwoma typami samochodów, gromadnie też powracają. Życie mieszkańców mrówkowca integruje telewizja, którą wszyscy oglądają cały wieczór. Po zakończeniu programu dozorca zamyka klatki schodowe i wszyscy idą spać" - tak Józef Gębski charakteryzował niegdyś swój pełnometrażowy debiut filmowy. Krajobraz prawie jak z Orwella, na szczęście ujęty w nawias komedii, pełnymi garściami czerpiącej z tradycji burleski. Gdyby nie fascynacje reżysera dokonaniami Harolda Lloyda, Bustera Keatona i Jacquesa Tatiego, być może powstałby demaskatorski film społeczny - w roku 1981 idealny kandydat na osławioną "półkę". Tak się wszakże nie stało, co nie znaczy, że w "Filipie..." nie ma ironicznych odniesień do codziennego dnia PRL-u. W końcu Gębski, realizując debiutancką fabułę, cieszył się już sławą wytrawnego i bystrego dokumentalisty. "Będzie to smutna komedia w duchu Gogola" - mówił w jednym z wywiadów i zaiste nie pomylił się. Zdjęcia kręcono w "rodzinnym" bloku reżysera na warszawskim osiedlu Wawrzyszew.
Andrzej Leski mieszka w ponurym mrówkowcu z żoną, która jest w zaawansowanej ciąży. Krystyna marzy o zmianie mieszkania. Andrzej ma z tego powodu trochę mieszane uczucia, gdyż jako architekt walnie przyczynia się do powstawania takich "cudów budowlanych" jak ich macierzysty, tak obmierzły dla małżonki. Mrówkowiec bowiem zdaje się żyć swoim własnym życiem, w którym mieszkańcy podobni są bezwolnym elementom wielkiej odhumanizowanej maszyny. W życiu Leskich, oprócz depresji żony pojawiają się i inne napięcia. Gosposia odchodzi, Krystyna idzie do szpitala, Andrzej bezskutecznie przegląda kolejne anonsy o zamianie mieszkania. Daremne poszukiwania przerywa telefon z wiadomością, że urodził mu się syn. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 02:05:40
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.