Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻYCIE RAZ JESZCZE

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1964
  • Premiera:
    1965. 03. 12
  • Gatunek:
    Film obyczajowy, Film polityczny
  • Czarno-biały, 2643 m, 92 min

    Lokacje: Warszawa (Pałac Kultury i Nauki, Aleje Jerozolimskie, ul. Marszałkowska), Piotrków Trybunalski (ul. Strończyńskiego, ul.Sieradzka, ul.Rycerska).

Jeden z ciekawszych filmów rozrachunkowych, zrealizowanych w czasach gomułkowskich. O obiektywizmie i rzetelności (jak na ówczesne czasy) filmu w ocenie tzw. "okresu błędów i wypaczeń" świadczy fakt, że tuż po premierze kinowej utwór Morgensterna powędrował na półkę i przeleżał tam ponad dwadzieścia lat. I choć później zrealizowano jeszcze wiele filmów rozrachunkowych, w tym bezsprzecznie wybitne ("Matka Królów", "Dreszcze"), "Życie..." wciąż się broni. Zarówno wysokim poziomem aktorstwa, jak i psychologiczną wiarygodnością, brakiem łatwych uogólnień czy patosu. W kontekście przemian politycznych pierwszych lat po wojnie Janusz Morgenstern ukazał dramatyczne losy trojga ludzi: idealistycznego komunisty, byłego lotnika z RAF-u i młodej działaczki ZWM. Szczególnie wiele miejsca właśnie jej poświęcił, pokazując jak z naiwnej dziewczyny, ślepo wierzącej w propagandowe hasła przeobraża się w kobietę świadomą pułapek socjotechniki, samodzielnie oceniającą ludzi i wydarzenia.
Pierwsze lata po wyzwoleniu. Okolice Lublina, Napad "bandy" NSZ-owców na pociąg. Skatowany sekretarz Komitetu Powiatowego PPR - Jakuszyn - z trudem uchodzi z życiem. Po wyjściu ze szpitala natychmiast podejmuje swoje obowiązki, wszystkie siły i cały swój czas poświęcając pracy partyjnej. Na prośbę młodej działaczki ZWM - Anny - interweniuje w sprawie Piotra Grajewskiego, byłego oficera angielskiego lotnictwa, obecnie żołnierza ludowego wojska, bezpodstawnie posądzonego o współpracę z NSZ-em. Niedługo jednak Piotr cieszył się wolnością. Wkrótce aresztowano go ponownie. Jego sprawa rzuca teraz cień na Jakuszyna, który - posądzony o brak czujności - zostaje pozbawiony stanowiska sekretarza. Anna próbuje różnych dróg, aby ratować Piotra. Nic jednak nie jest w stanie zapobiec wyrokowi: 10 lat więzienia. Rozgoryczona dziewczyna w niczym nie przypomina już dawnej entuzjastki. Samotna i zgorzkniała decyduje się w końcu na małżeństwo z dziennikarzem Rydzem. Prześladowany Jakuszyn bezskutecznie usiłuje dostać się na studia, trudno mu również znaleźć pracę. Nadchodzi rok 1955. Wraz ze śmiercią Stalina zmienia się ogólna sytuacja, zaczyna się "odwilż". Jakuszyn awansuje na sekretarza Komitetu Wojewódzkiego, Piotr odzyskuje wolność, Koszmar minął. Znów jest wśród samolotów. Odzyska również Annę.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŻYCIE RAZ JESZCZE
Powieść
AutorRoman Bratny
W czołówce filmu brak informacji o pierwowzorze literackim scenariusza
2024.03.01 02:14:20
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.