Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NOCE I DNIE

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1975
  • Premiera:
    1975. 09. 23
  • Gatunek:
    Film psychologiczny, Film obyczajowy
  • Barwny, Szerokoekranowy. 245 min (cz. I - 125 min , cz. II - 120 min ), Metraż: 70 mm, : cz. I - 4845 m, , cz. II - 4575 m, 35 mm, : cz. I - 3879 m, , cz. II - 3662 m,

    Lokacje: Seroczyn (filmowy Serbinów), Kraków - Kazimierz (ulice: Bożego Ciała, Krakowska, Józefa,Dietla, Plac Nowy - sceny w Kalińcu), Stary Teatr w Krakowie (sceny w operze), Pogorzel k. Mińska Mazowieckiego (filmowy Pamiętów), staw pod wsią Kołądziąż w pow. siedleckim (scena zrywania lilii przez Toliboskiego), Warszawa - kościół Wizytek (ślub Barbary i Bogumiła), Sokule (dwór Niechciców w Krępie)

    Prapremiera: 22. 09. 1975, Kalisz.

Ekranizacja "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej to jedno z największych swego czasu przedsięwzięć polskiej kinematografii - przez trzy lata Jerzy Antczak pisał scenariusz, a realizacja trwała ponad dwa lata. W filmie udział wzięło kilkuset aktorów i tysiące statystów. Na terenie PGR-u Seroczyn koło Warszawy wybudowano Serbinów - dworek Niechciców, zabudowania gospodarcze, posadzono nawet trzysta starych wierzb i wykopano staw, a na wydzierżawionych gruntach powstały specjalne uprawy. Sceny rozgrywające się w Kalińcu nakręcono w Krakowie, w przeznaczonej do wyburzenia dawnej dzielnicy żydowskiej Stary Kazimierz.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NOCE I DNIE
Powieść
AutorMaria Dąbrowska

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 1975
    Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Wielka Nagroda Festiwalu "Złote Lwy Gdańskie"
  • 1975
    Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za rolę kobiecą
  • 1975
    Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za rolę męską
  • 1975
    Nagroda "Dziennika Wieczornego" (Bydgoszcz)-plebiscyt czytelników
  • 1976
    Berlin (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Srebrny Niedźwiedź za rolę
  • 1976
    Berlin (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Nagroda Unicrit (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyki Filmowej)
  • 1976
    Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-"Gwiazda Filmowego Sezonu"
  • 1976
    Nagroda Państwowa
    I stopnia; zespołowo
  • 1976
    Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej)
    nominacja w kategorii: film obcojęzyczny
  • 2007
    Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film")
    "Złota Kaczka" 50-lecia w kategorii: Najlepsza muzyka
  • 2015
    Gdynia (Festiwal Filmowy)-Diamentowe Lwy (nagroda przyznana z okazji 40. edycji festiwalu)
    dla najlepszego filmu 40-lecia
  • 2015
    Gdynia (Festiwal Filmowy)-Diamentowe Lwy (nagroda przyznana z okazji 40. edycji festiwalu)
    dla najlepszej aktorki 40-lecia

Patrz także:
schowaj

  • 1971
    Spektakl telewizyjny / Maria Dąbrowska / Jan Świderski
  • 1971
    Spektakl telewizyjny / Maria Dąbrowska / Izabella Cywińska
  • 1977
    Serial fabularny / Jerzy Antczak

BOGUMIŁ I BARBARA (1)

  • Część

Sierpień 1914 roku. Zajęty przez Niemców Kaliniec w pośpiechu opuszczają mieszkańcy. Jest wśród nich Barbara Niechcic. Zagubioną i bezradną odnajduje dawny znajomy, stary Żyd Szymszel. Ofiarowuje jej pomoc - zawiezie ją do pobliskiego Borowna, będącego posiadłością Józefa Toliboskiego. Po drodze Barbara wraca wspomnieniami do przeszłości. Toliboski był jej pierwszą młodzieńczą miłością. Adorował ją przez kilka lat, by nagle ożenić się z inną. Barbara jednak nigdy nie przestała go kochać. Gdy miała lat 25, podczas świąt spędzanych jak co roku u państwa Ładów w Borku, poznała dobiegającego czterdziestki Bogumiła Niechcica. Mimo że brak mu było ogłady i polotu, a wizja spędzenia reszty życia na wsi przerażała ją, następnego roku wzięła z nim ślub. Powoli przyzwyczajała się do nowej sytuacji. Narodziny syna były dla obojga wielkim szczęściem. Piotruś jednak zmarł mając cztery lata. Barbara popadła w głęboką depresję. Bogumił wierząc, że odmiana dobrze jej zrobi, zarządził przeprowadzkę do dużego, ale zaniedbanego majątku. Dewastacja Serbinowa początkowo przeraziła Barbarę. Jednak dzięki ciężkiej pracy i determinacji Bogumiła, by wydźwignąć posiadłość z ruiny, po roku Serbinów wyglądał "znośnie". Na świat przyszła ich pierwsza córka, Agnieszka Choć w chwilach załamania Barbara obwiniała męża za "oderwanie od świata", na które zostali skazani, przyzwyczaiła się do życia u jego boku. Jego ogromna miłość dawała jej poczucie bezpieczeństwa, jego wyrozumiałośc uspokajała. Urodziły się kolejne dzieci, rodzina Niechciców rozrastała się. Prawdziwe kłopoty Barbary miały się jednak dopiero zacząć. [PAT]

WIATR W OCZY (2)

  • Część

Bogumił ulega namowom żony i pozwala jej na długi wyjazd wraz z dziećmi do Kalińca. W Niechcicu zakochuje się bez pamięci córka sąsiada młodziutka Ksawunia Wojnarowska, miłość kończy się jednak rozstaniem. Tymczasem Barbara nie odnajduje w Kalińcu tego czego zawsze pragnęła: szczęśliwego i beztroskiego życia w mieście, zaczyna odczuwać samotność i niespełnienie. Rozpoczynają się problemy wychowawcze z najmłodszym dzieckiem Niechciców Tomaszkiem. Chłopak jest krnąbry, kradnie i notorycznie kłamie. Dodatkowym szokiem dla Barbary jest przypadkowe odkrycie kolejnego romansu męża z serbinowską kucharką Felicją. Barbara wybacza jednka mężowi. Prawdziwym szczęściem dla Niechciców staje się starsza córka Agnieszka, która wkrótce po wyjeździe na studia do Lozanny zakochuje się i wychodzi zamąż za patryiotę i ideowca Marcina Śniadowskiego. Zła passa nie opuszcza jednak Niechciców, tracą majątek w wyniku złej inwestycji i oszustwa ze strony Anzelma Ostrzeńskiego - bratanka Barbary, jednak największym zmartwieniem staje się zerwanie przez Dalenieckiego kontraktu na dzierżawę Serbinowa. Niechcicowie tracą dach nad głową. Pomocną dłoń wyciąga do nich sąsiad Wojnarowski, odsprzedając im pokosztach własny majątek Pamiętów. Tam Niechcicowie pragną dożyć swych dni. Niestey trudy ostatnich lat i choroba powodują śmierć Bogumiła. Zrospaczona Barbara przenosi się do Kalińca, wkrótce jednak wybucha Wileka Wojna, której dramat bezpośrednio dotyka starą już kobietę. Z bagażem wspomnień ucieka z płonącego miasta, nie wie jednak dokąd...

2024.03.01 02:05:47
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.