Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W TE DNI PRZEDWIOSENNE

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1975
  • Premiera:
    1975. 10. 10
  • Gatunek:
    Film wojenny
  • Barwny, 2817 m, 99 min

    Prapremiera: 6 października 1975, Piła.

Koniec lutego 1945. Ppłk Kaszyba po wypisaniu ze szpitala otrzymuje przydział służbowy na zastępcę dowódcy dywizji do spraw liniowych. Sierż. Wolak wiezie go gazikiem do sztabu; razem z nimi podróżuje ppor. Emilia Horak, która pragnie po drodze wstąpić do Żylina i odwiedzić matkę. W mijanej wsi zastają dwu hitlerowskich żandarmów, którzy zamknęli się w chacie z zakładnikami - kobietą z dwojgiem dzieci. Kaszyba śmiałym manewrem w pojedynkę rozbraja bandytów. Mijają miasteczko, w którym Kaszyba mieszkał przed wojną. Wspomina swój ożenek i aresztowanie, które nastąpiło wkrótce po nim. Skazany za komunizm na 2 lata więzienia, po skończeniu kary natychmiast wyjechał na front do Hiszpanii, a następnie znalazł się w ZSRR, gdzie wstąpił do I Armii WP, walczył pod Lenino. W przeddzień bitwy dowiedział się o śmierci żony, z którą podczas 9 lat trwania małżeństwa spędził 17 dni... Kolejna noc wypada w dworku; kobieta, która ma nadzieję odziedziczyć majątek, nie jest w stanie zrozumieć, że uniemożliwi jej to reforma rolna. Powoli między trójką podróżników, których wojna naznaczyła bolesnymi doświadczeniami, nawiązują się bliższe więzy. Kaszyba dowiaduje się, że sierż. Wolak brał udział w Powstaniu Warszawskim. Kaszyba czuje się odpowiedzialny za młodych współtowarzyszy i na wiadomość o niebezpieczeństwie grożącym ze strony ukrywających się w lasach hitlerowskich niedobitków, nakazuje Wolakowi zmienić trasę i ominąć Zylin. Emilia opuszcza ich i na własną rękę rusza do miasteczka. Po pewnym czasie Kaszyba dręczony wyrzutami sumienia każe zawrócić, ale dziewczynę odnajdują dopiero w miasteczku. Emilia nie odnalazła matki, wywiezionej na roboty do Rzeszy. Kaszyba i Wolak kwaterują w jej domu. Dowódca posterunku MO w Zylinie prosi Kaszybę, aby poprowadził oddział milicjantów do akcji prze­ciw krążącym pod miastem hitlerowcom. Kaszyba odmawia, gdyż uważa akcję za zbędną brawurę. Rozkazuje Wolakowi, aby dopilnował, by nie doszło do żadnych samowolnych akcji, jednak w nocy, którą Kaszyba spędza z Emilią, wybucha strzelanina. Wolak nie wykonał rozkazu, za co pułkownik oddaje go pod sąd, mimo wstawiennictwa Emilii. Sierżant zostaje skazany na kompanię karną. Kaszyba rozstaje się z Emilią, ona zaś udając się do batalionu sanitarnego dowodzonego przez felczera Żylicką poznaje Macieja, który wkrótce zakochuje się w niej. Zaczyna się decydująca bitwa. Dywizja Kaszyby nie może przełamać oporu nieprzyjaciela i dopiero opracowany przez pułkownika brawurowy atak konnicy przynosi zwycięstwo. Podczas natarcia giną Wolak i Maciej. Objeżdżając po bitwie pobojowisko Kaszyba odnajduje ciężko ranną Emilię.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 1975
    Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za scenariusz
2024.03.01 02:05:54
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.