Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GANGSTERZY I FILANTROPI

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1962
  • Premiera:
    1963. 02. 15
  • Gatunek:
    Komedia, Film sensacyjny
  • Czarno-biały, 2343 m, 82 min

    Lokacje: Warszawa (ulice: Nowy Świat, Lwowska, Służewska, ks. Ignacego Kłopotowskiego, Koszykowa, Emilii Plater, Krucza, Zakroczymska, Aleje Jerozolimskie, Wybrzeże Kościuszkowskie, Plac Konstytucji, Most Śląsko-Dąbrowski, gmach sądu przy Alei Solidarności 71, sklep AGD przy ul. Grażyny, restauracje: "Gastronomia" przy Alejach Ujazdowskich i "Kameralna" przy ul. Foksal, Rondo Starzyńskiego, Most Gdański, ul. Żurawia 16, ul. Chmielna 32, Plac Powstańców Warszawy 2).

W więziennej karetce spotykają się oskarżeni w dwóch sprawach. Pierwsi to grupa gangsterów pod wodzą niejakiego "Profesora" - przydomek zawdzięcza niezwykłej elegancji i nieprzeciętnej inteligencji. Obmyślił genialny plan napadu na furgonetkę przewożącą pieniądze do banku. Szczegóły opracował na ruchomych makietach, grupa wielokrotnie ćwiczyła swoje zadania, a każdy z jej członków miał przygotowane murowane alibi. Problemy pojawiają się dopiero podczas ucieczki, ale Profesor jest przygotowany na każdą ewentualność. i gdy wydaje się, że cała akcja zakończy się sukcesem, nagle okazuje się, że z rezerwowego samochodu stojącego na strzeżonym parkingu, ktoś ukradł koła...
Oskarżonym w drugiej sprawie jest Anastazy Kowalski, który stał się przestępcą mimo woli. Gdy wymówiono mu pracę w pewnym laboratorium chemicznym, zrezygnowany udał się do baru na tzw. jednego. Przez przypadek położył na stole alkoholomierz. Personel, sądząc iż Kowalski jest kontrolerem PIH-u, momentalnie zmienił swój stosunek do klientów, bohater znalazł w swojej gazecie banknot pięćsetzłotowy. Początkowo zaskoczony, szybko doszedł do wniosku, że manewr ten może powtórzyć i w innych lokalach. Szefowie kolejnych restauracji "raczyli" go coraz większymi sumami pieniędzy, ale Kowalski pozostawał nieugięty. Jednak pewnego dnia, gdy po raz kolejny przystąpił do rutynowej już kontroli, ze zdziwieniem ujrzał, że obok niego czyni to samo prawdziwy kontroler...
Sąd ogłosił wyrok: gangsterzy trafią na wiele lat do więzienia, ale Anastazy zostaje uniewinniony. Wszystkie łapówki sąd uznał bowiem za darowizny. Lecz szczęście Kowalskiego, a przede wszystkim jego żony, nie trwa długo. Anastazy nie zapłacił bowiem podatku od swoich dochodów.
"Gangsterzy i filantropi to debiut fabularny Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego, którzy dotąd znani byli jako para dokumentalistów. Wiele z ich filmów, np. "Karuzela łowicka", "Typy na dziś", "Dwa oblicza Boga", odniosło sukcesy na międzynarodowych festiwalach. Ich wieloletnie doświadczenia w "zapisywaniu" rzeczywistości widoczne są także w "Gangsterach i filantropach". Ponad połowa filmu zrealizowana została w plenerach - na ulicach Warszawy i w stołecznych lokalach. Wszystko to po to, by bardziej osadzić film w konkretnej rzeczywistości (w tekście wykorzystano fragmenty opisu autorstwa Bartosza Rogalskiego oraz Krzysztofa Dudziaka)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

1 [PROFESOR]

  • Nowela

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2 [ALKOHOLOMIERZ]

  • Nowela

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.07 00:27:03
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.