Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZEPROWADZKA

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1972
  • Premiera:
    1982. 11. 25
  • Gatunek:
    Komedia, Film obyczajowy
  • Barwny, 2256 m, 74 min

    Lokacje: Kraków (Osiedle Tysiąclecia, lotnisko Rakowice - Czyżyny w Nowej Hucie, tymczasowa kaplica "Zielona Budka" pod wezwaniem Świętego Maksymiliana Kolbego na skraju dzisiejszego osiedla Oświecenia).

W pierwszej wersji "Przeprowadzka" miała być komedią satyryczną. Jej scenariusz powstał w połowie lat 60. według pomysłu Bogumiła Kobieli i Zdzisława Maklakiewicza. Tragiczna śmierć Kobieli, który miał zagrać główną rolę, przerwała pracę nad filmem. Po pięciu latach Jerzy Gruza powrócił do tego pomysłu, ale zamiast komedii zrealizował dramat psychologiczny. Nakręcony w roku 1972 film wszedł na ekrany kin dopiero dziesięć lat później. Spośród twórców i realizatorów premiery nie doczekali pomysłodawcy Bogumił Kobiela i Zdzisław Maklakiewicz, autor zdjęć Antoni Nurzyński, aktor Wiesław Dymny i realizator dźwięku Bogdan Bieńkowski.
Inżynier Andrzej Nowicki podejmuje decyzję zerwania z dotychczasowym życiem. Zamawia meblowóz, ale do samochodu schodzi tylko z jedną walizką. Po załadowaniu bagażu załatwia jeszcze zaległe sprawy i informuje najbliższych o swoim wyjeździe. Jeszcze raz wraca do domu, by oddać klucze żonie i... zdemolować mieszkanie. W ostatniej chwili przed ciężarówką zjawiają się ojciec i brat Nowickiego i usiłują zmusić go do powrotu. W czasie ostrej wymiany zdań przysłuchujący się temu kierowca dowiaduje się, że inżynier nie po raz pierwszy próbuje zerwać z dotychczasowym życiem, że ma dobrą żonę, wygodne mieszkanie, jest dobrze sytuowany. Pragnienie przeżycia prawdziwie męskiej przygody jest dla niego jednak ważniejsze. Ciężarówka rusza. Inżynier próbuje wciągnąć kierowcę Staszka w rozmowę i dowiaduje się, że kiedyś zabił w wypadku samochodowym człowieka. Odtąd sprawa ta nie daje mu spokoju i wypytuje o szczegóły wypadku. Korzysta z chwili nieuwagi kierowcy, porywa samochód i wjeżdża na lotnisko między lądujących spadochroniarzy. Przerażony Staszek na nowo przeżywa dawną tragedię. Spotkane na drodze dwie prostytutki stają się obiektem zainteresowania Nowickiego. Gdy inżynier wraca po tej prawdziwie męskiej przygodzie do meblowozu, zastaje swoją żonę rozmawiającą ze Staszkiem. Małżonkowie udają, że się nie znają. Nowicki jednak zaczyna być zazdrosny, że jego żona odnosi się do kierowcy z wyraźną sympatią, i odchodzi. Drogę zajeżdża mu drugi brat, Andre. Rozmowa z nim do niczego jednak nie prowadzi. W końcu inżynier wraca do ciężarówki i poleca Staszkowi, by odwiózł go do domu. Po powrocie do żony zaczyna porządkować mieszkanie, wydaje się więc, że wszystko wróciło do normy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2024.03.01 02:06:00
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.