Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

UWIKŁANIE

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2011
  • Premiera:
    2011. 06. 03
  • Gatunek:
    Film kryminalny
  • Barwny + czarno-biały (negatyw: Kodak), 123 min

    Okres zdjęciowy rozpoczął się 29 czerwca 2010.

    Lokacje: Kraków (Przegorzały, Rynek Główny, ul. Jagiellońska, ul. Mikołajska, ul. Szeroka, ul. Józefa, ul. Mosiężnicza, Plac Wszystkich Świętych przy ul. Grodzkiej, bulwar Wołyński w okolicach budynku hotelu "Forum", ul. Urzędnicza, ul. Leśna, ul. Sobieskiego, ul. Librowszyzna, ul. Reformacka),

    Film dedykowany Jackowi Moczydłowskiemu, zmarłemu w roku 2010 szefowi produkcji Studia Filmowego "Zebra".

Trzymający w napięciu kryminalny film z misternie budowaną intrygą i przeplatającymi się wątkami: politycznym i miłosnym. Za podstawę scenariusza posłużyła wydana w 2007 r. powieść pod tym samym tytułem Zygmunta Miłoszewskiego, publicysty, autora znanych także w świecie książek kryminalnych. Biorąc na warsztat "Uwikłanie" twórcy na potrzeby swego filmu dokonali paru zmian w stosunku do literackiego pierwowzoru, jak choćby przeniesienie akcji z Warszawy do Krakowa czy zastąpienie prokuratora Teodora Szackiego, atrakcyjną panią prokurator, Agatą Szacką.
Fabularny wątek "Uwikłania" koncentruje się wokół mrocznej tajemnicy morderstwa jednego z uczestników terapii grupowej, będących w na wpół hipnotycznym transie. Kto zabił? To pytanie długo pozostaje bez odpowiedzi. Mnożą się domysły, wychodzą na jaw kolejne tajemnice, pojawiają się nowe tropy. W kryminalny wątek może być uwikłanych wiele osób.
Śledztwo prowadzą: pani prokurator Szacka i komisarz Smolar, których łączą nie tylko relacje służbowe, ale również bliższa znajomość z przeszłości, która będzie miała swój ciąg dalszy.
Film rozpoczyna scena kręcona na zamku w krakowskich Przegorzałach. W weekend odbywa się osobliwa sesja terapeutyczna, podczas której prowadzący, znany psychoterapeuta Cezary Rudzki, ma zastosować tzw. ustawienia rodzinne. Ta metoda polega na współudziale innych uczestników terapii, obcych ludzi, którzy wcielają się w członków rodziny danego pacjenta, odtwarzają relacje rodzinne, starają się wyzwolić ukryte emocje. Rudzki przerywa nagle sesję, każe uczestnikom wrócić do swoich pokoi i umawia się z nimi na następny dzień, na ósmą rano. Wszyscy stawiają się punktualnie, brakuje jedynie Henryka Telaka, który przeżywa trudny okres w swoim życiu. To on był poddany bezpośredniej terapii. Jego 20 - letnia córka popełniła samobójstwo, a pół roku po jej śmierci rodzina dowiedziała się o poważnej chorobie syna. Okazuje się, że ostatniej nocy Telak nie spał w swoim pokoju, jego łóżko jest nietknięte. Druga uczestniczka terapii znajduje go w kałuży krwi w kuchni na podłodze, z nożem wbitym w twarz. Na miejscu zdarzenia jest komisarz Sławomir Smolar i cała ekipa dochodzeniowa, a wkrótce pojawia się pani prokurator Agata Szacka. Od razu widać, że tych dwoje kiedyś łączyło coś więcej niż zwykłe służbowe relacje. Szacka jest mężatką, ma 10 - letnią córkę. Żonaty jest również Smolar, ale jego małżeństwo przeżywa kryzys. Rozpoczynają się przesłuchania.
Nikt z biorących udział w terapii grupowej nie może opuścić zamku. Śledczy biorą pod uwagę samobójstwo, ale także morderstwo na tle rabunkowym. Telak mógł przypadkowo natknąć się na włamywacza i dlatego musiał zginąć. Do zamku zostaje wezwana wdowa po Telaku. To zimna i wyrachowana kobieta, nie okazuje żadnych emocji, z pogardą odrzuca wręczony jej przez panią komisarz numer telefonu do Ośrdka Pomocy Rodzinom Przestępstw. Nie potrzebuje żadnego wsparcia, zabiera tylko auto męża i szybko odjeżdża.
Tymczasem trwa przesłuchanie kolejnych osób. Jednym z podejrzanych jest uczestnik terapii, Kamil, który odgrywał niekochanego syna Telaka, Bartka. Przyznaje pani prokurator, że podczas sesji czuł nienawiść do "ojca" za wszystkie doznane krzywdy. Został przez niego skrzywdzony, ale nie mógłby go zabić. O śmierci Telaka dowiaduje się także prezes, niejaki Witold, dla którego ta wiadomość jest na tyle ważna, że w ostatniej chwili, już podczas kontroli celnej, rezygnuje z wakacyjnego wyjazdu za granicę.
Kto jeszcze jest uwikłany w sprawę Henryka Telaka i jakie jeszcze ponure tajemnice wyjdą na jaw? [TVP]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
UWIKŁANIE
Powieść
AutorZygmunt Miłoszewski

Varia
pokaż

UWIKŁANIE w internecie

Patrz także:
schowaj

2024.03.01 03:55:14
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.