Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DAAS

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2011
  • Premiera:
    2011. 10. 07
  • Gatunek:
    Film kostiumowy
  • Barwny, 102 min

    Lokacje: Wrocław (m.in. park Leśnica, Uniwersytet, Ostrów Tumski, podwórze przy ul. Więziennej), Moszna, Opole (Muzeum Wsi Opolskiej), Jelenia Góra (pałac Wojanów), Książ, Lubiąż, Mniszków koło Jeleniej Góry, Sobótka.

"W 1759 roku pojawił się wśród polskich Żydów "mesjasz" Jakub Frank. Ogłosił nadejście zbawienia i koniec wszelkiej religii, prawa i władzy. Wiernym, którzy poszli za nim, przyjęli chrzest i porzucili swoje dotychczasowe życie obiecał, że nigdy nie umrą" - mówi napis, od którego zaczyna się film.. Zarówno jego tytuł jak postać Jakuba Franka otacza aura tajemnicy. Słowo "daas" wedle tego żydowskiego herezjarchy miało oznaczać pełną wewnętrzną gotowość na przyjęcie nauk, które szerzył. Te wszakże w toku burzliwego życia Franka (1726-1791) ewoluowały. Dość powiedzieć, że swe duchowe poszukiwania zaczynał jako wyznawca judaizmu, by pod wpływem ojca wstąpić do sekty sabataistów. Następnie studiował kabałę, dwukrotnie przyjął chrzest w katolickich świątyniach, konwertował na islam, a później prawdopodobnie na prawosławie. Dzięki wielkiej charyzmie, jaką niewątpliwie posiadał, skupił wokół siebie liczne grono wyznawców, którzy widzieli w nim prawdziwego mesjasza. Zjednywał sobie władców państw i dostojników Kościoła katolickiego. Kilka razy był też więziony, w tym najdłużej - prawie trzynaście lat - na Jasnej Górze w Częstochowie. W filmie Adriana Panka - choć tytuł zdaje się sugerować co innego - to jednak nie Jakub Frank jest głównym bohaterem. W fabule więcej miejsca poświęcono postaciom Henryka Kleina (Mariusz Bonaszewski), młodszego radcy wiedeńskiej Kancelarii Nadwornej oraz Jakuba Golińskiego (Andrzej Chyra), galicyjskiego Żyda, który porzuciwszy sektę Franka cierpi prześladowania ze strony jego wyznawców. W obsadzie - oprócz Chyry i Bonaszewskiego - nie brak innych gwiazd polskiego kina z orientalnie ucharakteryzowanym Olgierdem Łukaszewiczem i odmienioną nie do poznania Danutą Stenką na czele. Akcja filmu toczy się niespiesznie, przeważają kameralne sceny z udziałem dwóch lub trzech aktorów, ujęcia są starannie skomponowane, utrzymane w zdecydowanie mrocznej tonacji, tworzącej zarówno nastrój tajemniczości, jak i podszytego klaustrofobią niepokoju. Film otrzymał kilka prestiżowych wyróżnień, w tym: cztery nagrody na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" oraz Nagrodę im. Andrzeja Munka za Najlepszy Debiut Reżyserski dla Adriana Panka.
Wiedeń, rok 1776. Henryk Klein, młodszy radca wiedeńskiej Kancelarii Nadwornej cesarzowej Marii Teresy otrzymuje skargę na bawiącego w mieście ekscentrycznego, żydowskiego arystokratę Jakuba Franka. Autorem donosu jest niejaki Jakub Goliński, galicyjski Żyd, utrzymujący, że Frank jest oszustem, podającym się za autentycznego mesjasza, któremu w dodatku "zawdzięcza" utratę majątku i rodziny. Żona Golińskiego, którą przed laty sam wprowadził do sekty, jest dziś bowiem nieodłączną partnerką hochsztaplera, zaś dziecko - zmarło. Co gorsza, wskutek intryg Franka Goliński zostaje pozbawiony pieniędzy i ziemi, a jego wizjonerski pomysł rozpoczęcia produkcji gumy w miejsce sprowadzanego z zamorskich krajów drogiego kauczuku podstępnie kradnie nieuczciwy wspólnik. Zaintrygowany Klein rozpoczyna skrupulatne śledztwo, wyniku którego dochodzi do wniosku, że Frank, zjednawszy sobie w Wiedniu licznych zwolenników, potajemnie szkoli prywatną armię i knuje spisek przeciw cesarstwu. Podejrzenia te obracają się w pewność, kiedy zarówno wpływowy teść, jak i zwierzchnicy dociekliwego radcy coraz natarczywiej sugerują mu, by przestał interesować się Frankiem, a wszystkie zebrane na jego temat materiały zniszczył. [TVP]

Zwiastuny
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

2024.03.01 03:56:09
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.