Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PAN SAMOCHODZIK I PRASKIE TAJEMNICE

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska, Czechosłowacja
  • Rok produkcji:
    1988
  • Premiera:
    1989. 01. 09
  • Gatunek:
    Film przygodowy, Film dla dzieci (młodzieży)
  • Barwny, 2451 m, 89 min

    Lokacje: Praga (Katedra Świętego Wita, Most Karola, Złota Uliczka), Kraków (Collegium Maius, Wawel, Rynek Główny), Jura Krakowsko - Częstochowska.

Jeden ze starszych filmów Kazimierza Tarnasa - reżysera specjalizującego się w filmach dla młodych widzów, autora m.in. adaptacji prozy Kornela Makuszyńskiego ("Szaleństwa panny Ewy", "Panna z mokrą głową"). "Pan Samochodzik i praskie tajemnice" to kinowa wersja powieści Zbigniewa Nienackiego pt. "Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic". Nie jest to pierwsza adaptacja prozy tego pisarza. Wcześniej były jeszcze: serial telewizyjny pt. "Samochodzik i templariusze" oraz film Janusza Kidawy "Pan Samochodzik i niesamowity dwór". Akcja utworu Tarnasa łączy w sobie elementy współczesnego kina młodzieżowo - przygodowego z motywami mitologicznymi i cudami techniki na miarę XXI wieku.
Przed antykwariatem w Pradze mężczyzna ogląda leżącą w witrynie starą księgę Davida Katza "O cudownych właściwościach szlachetnych kamieni". W krakowskim hangarze nad Wisłą pan Tomasz i jego młodzi koledzy Bartek, Piątek, Niedziela i Poniedziałek szykują do drogi niezwykły samochód, który potrafi zmieniać się w latający talerz. Przyjaciele jadą do Pragi, Tomasz bowiem otrzymał informację o kradzieży z zamku w Oporowie obrazu "Sąd rabina Love" oraz książki Davida Katza. W Pradze, w mieszkaniu państwa Dohnalów wita ich kilkunastoletnia Ludmiła oraz jej starsza siostra, która jest kustoszem. Wszyscy przeżywają niezwykłe przygody związane z poszukiwaniem obrazu oraz ukrytego skarbu. Okazuje się, iż w sprawę był zamieszany pan Skvarek, historyk sztuki, pracujący wcześniej z siostrą Ludmiły.Przez cały czas intryga rozwija się w tonacji pogodnej zabawy.
Reżyser postanowił zmodernizować nieco przestarzały już samochód - amfibię pana Tomasza na pojazd, którego nie powstydziłby się sam James Bond. Już w jednej z pierwszych scen główny bohater przebudowuje swój wehikuł w superpojazd - zdalnie sterowany, potrafiący poruszać się także w wodzie i powietrzu, wyposażony w broń laserową i monitor pokazujący wnętrze Ziemi. Przez cały czas intryga rozwija się w tonacji pogodnej zabawy. Novum jest także obsadzenie głównej roli. Pana Tomasza zagrał bowiem Marek Wysocki, znany młodej widowni z telewizyjnego "Tik - Taka". Krytyka oceniła film różnie. Jedni nie znajdowali w nim prawie nic godnego uwagi, drudzy twierdzili, że jest najlepszą adaptacją prozy Nienackiego.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PAN SAMOCHODZIK I TAJEMNICA TAJEMNIC
Powieść
AutorZbigniew Nienacki

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 1990
    Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Nagroda Jury Dziecięcego "Marcinek"
    Marcinek; 11 Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży (29.01-1.02)

Patrz także:
schowaj

2024.03.01 02:19:16
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.