Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RUN BOY RUN

  • Tytuł alternatywny: LAUF JUNGE LAUF
  • Tytuł polski: BIEGNIJ, CHŁOPCZE, BIEGNIJ
  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Francja, Niemcy
  • Rok produkcji:
    2013
  • Język:
    polski, niemiecki, hebrajski, rosyjski
  • Barwny, 103 min

    Lokacje w Polsce: Wrocław.

Lato 1942 roku. W wieku ośmiu lat małemu Srulikowi udaje się jako jedynemu z siedmioosobowej rodziny uciec z warszawskiego getta do Puszczy Kampinoskiej. Rozpoczyna się długa podróż i walka o przetrwanie, którą mały chłopiec będzie wytrwale prowadził.
Żywi się leśnym runem, upolowanymi małymi zwierzętami i tym, co uda się ukraść w ogródkach okolicznych gospodarzy. Mimo, iż dręczy go samotność, koszmary i ciągły głód, udaje mu się przetrwać lato i jesień, lecz zima wypędza go z lasu do ludzi, z których strony wciąż grozi mu zdrada. Srulik ma szczęście i ukrywany jest tygodniami przez chłopkę, która w obawie o jego dalszy los postanawia wyposażyć go w nową tożsamość: zbiegłego Żyda Srulika zmienia w zbłąkanego polskiego sierotę Jurka, który zna chrześcijańskie modlitwy i nosi krzyżyk na szyi.
Jurek od razu znajduje pracę w chłopskim gospodarstwie i udaje mu się przetrwać zimę u rodziny Wróblów. Nieufność wobec jego osoby powoduje jednak, że wkrótce musi uciekać przed grożącą mu demaskacją. Na darmo. Niewiele później w wyniku zdrady chłopa trafia w szpony Gestapo. Po krótkim przesłuchaniu ma być zastrzelony, udaje mu się jednak uciec. Swych prześladowców i ich psy gubi na bagnach.
Wędruje w inną okolicę i zatrudnia się w majątku rolnym jako pomocnik w czasie żniw. Pewnego dnia młockarnia miażdży mu rękę, lecz lekarz w szpitalu odmawia operowania Żyda. Kiedy później w korytarzu szpitalnym ordynator znajduje chłopca, nie ma innego wyjścia i musi amputować prawe ramię Jurka. Chłopcu nadal grozi aresztowanie przez Gestapo, musi uciekać ze szpitala.
Dzięki bezustannym ćwiczeniom Jurkowi udaje się z jedną tylko ręką przeżyć, a nawet znaleźć pracę. Wciąż jednak jest ścigany. Mijają miesiące, a Jurek z niezłomną wolą przeżycia pracuje w kolejnych gospodarstwach, podczas gdy Armia Czerwona zbliża się coraz bardziej i przynosi "wyzwolenie". Przez ponad rok Jurek mieszka z rodziną Kowalskich i czuje się coraz lepiej ze swą "przybraną religią". Jako Żyd doświadczył przecież tylko cierpienia. Zaprzyjaźnia się z wiejskim księdzem, pomaga mu w kościele, a nawet przystępuje do Pierwszej Komunii. Tym większy szok przeżywają wszyscy, gdy Jurek po zakończeniu wojny wbrew jego woli zabrany zostaje do żydowskiego sierocińca, gdzie z oburzeniem zerwany mu zostaje z szyi krzyżyk. Wybiera się ponownie w podróż - tym razem, powraca do swojego rodzinnego miasteczka, gdzie ogarniają go wspomnienia rodziny i dzieciństwa, dzięki którym odzyskuje wypartą część swej tożsamości. Decyduje się pozostać w sierocińcu i stawić czoła swej przyszłości jako Żyd.
W epilogu rozpoznajemy 75-letniego Yorama Fridmana w kręgu jego sześciu wnuków.

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2014
    Kargowa (Kozzi Gangsta Festiwal)-Nagroda za rolę drugoplanową
2024.03.01 04:13:20
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.