Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POPIEŁUSZKO. WOLNOŚĆ JEST W NAS

  • Serial fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009-2013
  • Premiera:
    2013. 10. 18
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • Barwny (negatyw: Kodak), 4 odcinki x ok. 49 min

    Okres zdjęciowy: 19 sierpnia 2007 - kwiecień 2008.

To opowieść o człowieku, który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi stał się duchowym przewodnikiem swojego pokolenia oraz symbolem wolności i odwagi. Film przedstawia życie księdza Jerzego od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, a następnie pokazuje proces rodzenia się legendy ks. Jerzego Popiełuszki w czasie ciężkiej próby stanu wojennego. Dzięki swej wyjątkowej duchowej sile połączonej z ciepłem i poczuciem humoru ks. Jerzy zyskał wielki autorytet oraz powszechną sympatię. Zabójstwo, a także ujawnienie jego okoliczności, wywołało wstrząs i oburzenie społeczne. Do dziś istnieją poważne wątpliwości dotyczące tej zbrodni.
O różnicach między filmem kinowym a serialem mówi sam reżyser: "Telewizyjna, czteroczęściowa wersja filmu Popiełuszko. Wolność jest w nas zawiera nowe sekwencje. Całość oparta jest na wersji kinowej, ale w każdym odcinku znajduje się kilka scen dotąd niepublikowanych. Niektóre wątki, które w 2, 5 - godzinnym filmie kinowym zostały tylko dotknięte, tutaj w telewizyjnej formie trwającej w sumie ok. 3 godzin znajdują pełniejszy wyraz. Dotyczy to np. sekwencji w jednostce wojskowej, do której przymusowo wcielano alumnów, albo relacji ks. Jerzego ze studentami medycyny i jego pracy jako duszpasterz pielęgniarek. Dowiemy się np. skąd ks. Jerzy miał psa i dlaczego nazwał go Tajny. Poznamy lepiej jego relację z proboszczem i innymi księżmi, a także z własną rodziną. W serialu znalazła się też nakręcona jeszcze z udziałem prymasa Józefa Glempa scena z okresu poprzedzającego wprowadzenie stanu wojennego. Serial przypomina więcej metod działania SB. Rozwinięty jest także finał filmu. Całość zachowuje ten sam rytm i tempo, a wmontowane sceny, których nie można było obejrzeć w kinie, uzupełniają obraz rzeczywistości PRL, wnoszą nowe elementy dramaturgii, a czasem także humoru".

Odcinek 1: Lata pięćdziesiąte na Podlasiu. Podporządkowane Stalinowi władze rozbijają resztki partyzantki niepodległościowej, szaleje propaganda. W domu rodzinnym małego Popiełuszki oparciem jest wiara. Koniec lat sześćdziesiątych. Młody Popiełuszko jest zmuszony do pełnienia służby wojskowej w represyjnej jednostce dla studentów seminarium duchownego. Młodzieńcza buta powoduje, że nie chce zdjąć różańca. Spotykają go szykany i represje. Staje się duchowym przywódcą kleryków, którzy nie zamierzają podporządkować się politrukom, znacznie jednak nadwyręża zdrowie. W sierpniu 1980 w rok po pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski robotnicy zaczynają strajki przeciwko reżimowi. Popiełuszko jako ksiądz na nowej placówce w Warszawie nie wzbudza entuzjazmu proboszcza, bo nie umie śpiewać. Kiedy strajkujący hutnicy proszą o odprawienie mszy świętej tylko przypadek sprawia, że to ks. Popiełuszko trafia do Huty Warszawa. Tu uczestniczy w powstaniu Solidarności, poznaje sprawy robotników, pomaga im, zaczyna czuć się potrzebny. 13 grudnia 1981 r. zostaje wprowadzony w Polsce stan wojenny. Warszawę opanowuje armia i milicja, strajki są brutalnie tłumione, a podopieczni ks. Jerzego internowani.
Odcinek 2: Ks. Jerzy rozpoznaje w sobie uczucie nienawiści. Walczy z nim, całkowicie oddając się pomocy poszkodowanym. Jego obecność na politycznych procesach robotników zwraca uwagę agentów Służby Bezpieczeństwa. Ks. Jerzy jest śledzony, ale stopniowo przyzwyczaja się do tego i kontynuuje działalność. Opiekuje się studentami Akademii Medycznej. Popiełuszko jest świadkiem wielkiej demonstracji niepodległościowej 3 maja 1982 r. i jej dramatycznej pacyfikacji przez milicję. Jego przeżycie znajduje ujście w homilii na Mszy za Ojczyznę. Okazuje się, że Popiełuszko potrafi wyrazić to, co czują ludzie. Znajduje uznanie i szacunek u jednych, a zazdrość lub nienawiść u drugich. Władze państwa interweniują przeciwko niemu u biskupów. Do ks. Jerzego garnie się coraz więcej osób. Próby zastraszenia go ze strony służby bezpieczeństwa, zwłaszcza wrzucenie ładunku wybuchowego powodują spontaniczne uformowanie kościelnej służby porządkowej robotników, którzy chronią osobę Księdza i przebieg Mszy za Ojczyznę przed prowokacjami. W kolejnej Mszy za Ojczyznę coraz liczniej uczestniczą znani aktorzy, delegacje z Polski i tłumy z całej Polski, wiernych i niewierzących.
Odcinek 3: Popiełuszko staje się duchowym przywódcą dla Solidarności. Po jego mszach tysiące ludzi czują się silniejsi i są coraz lepiej zorganizowani. Nie dają się sprowokować. Ks. Jerzy dostaje listy z wyrazami wdzięczności, pod którymi jednak niektórzy boją się podpisywać. Od młodzieży dostaje psa, którego nazywa Tajny. Kiedy w maju 1983 milicjanci w okrutny sposób zabijają syna opozycyjnej działaczki, Grzegorza Przemyka, na Warszawę pada strach. Ks. Popiełuszko na przekór innym doradcom przekonuje hierarchów, że trzeba odważnie domagać się sprawiedliwości. Organizuje i kieruje przebiegiem pogrzebu, w którym 60 tys. ludzi demonstruje swój sprzeciw, ale nie ulega prowokacjom władzy. Ks. Jerzy zaczyna rozumieć swoją rolę i siłę oddziaływania. Przyjmuje zaproszenia z Polski, a wszędzie gdzie jest, nazywa zło po imieniu i domaga się prawdy. Władze wymuszają jego wizytę w prokuraturze. Podczas przeszukania w domu okazuje się, że podrzucono mu broń i inne kompromitujące materiały. Ks. Jerzy zostaje aresztowany, a w mediach rozpoczyna się nagonka na jego dobre imię. W więzieniu zawiera znajomość z przestępcami, którym posługuje jako ksiądz. Wypuszczony po interwencji biskupów dostaje reprymendę od prymasa. Nawet przyjaciele nie rozumieją, że Popiełuszce nie chodzi o cele polityczne. Ks. Jerzy czuje się słaby i osamotniony. Wyjeżdża w Tatry.
Odcinek 4: W Tatrach ks. Jerzy spotyka biskupa, który przekazuje mu wyrazy wsparcia od Jana Pawła II. Ks. Jerzy odzyskuje siły. Szykuje pielgrzymkę ludzi pracy na Jasną Górę. Docierają do niego groźby, że jeśli ją przeprowadzi, zostanie zabity. Orientuje się, że w swoim otoczeniu ma współpracowników Służby Bezpieczeństwa. Grupa znajomych sugeruje mu wyjazd na stypendium do Rzymu. Ks. Prymas zgadza się pod warunkiem, że ks. Popiełuszko o to poprosi. Ks. Jerzy chce żyć, ale nie chce uciekać, więc nie prosi. Ks. Jerzy odwiedza rodziców, przeczuwając, że widzi ich ostatni raz. Popiełuszko przeprowadza pielgrzymkę na Jasną Górę, która jest sukcesem. Przybywa kilkadziesiąt tysięcy robotników. Jednak przeor klasztoru nie pozwala Popiełuszce do nich przemówić. Od tej chwili ks. Jerzy zaczyna szykować się na najgorsze. Każdy jego ruch jest obserwowany przez agentów, a raporty trafiają na biurka najwyższych urzędników reżimu. Wkrótce zostaje przeprowadzony pierwszy zamach na życie ks. Jerzego Nieudany. Ks. Jerzy szykuje się na możliwą śmierć, chroni przyjaciół z otoczenia, sam popada w nastroje. Zachowuje się niby zwyczajnie, ale przed kolejnym wyjazdem celebruje spotkania z ludźmi, mszę świętą, spowiedź. Wyjeżdża do Bydgoszczy. Tam ostatni raz prowadzi publicznie modlitwę. W drodze powrotnej zostaje porwany, a później bestialsko udręczony i zamordowany. Wiadomość o porwaniu i śmierci ks. Jerzego staje się przyczyną narodowych rekolekcji. Dziesiątki tysięcy ludzi spowiada się i przystępuje do komunii. Na pogrzeb przybywają setki tysięcy Polaków, którzy nie boją się domagać prawdy. Przy grobie ks. Jerzego modli się papież Jan Paweł II.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

2024.03.01 03:48:57
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.