Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

REWIZOR

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2014
  • Premiera:
    2014. 11. 24
  • Barwny, 89 min

    Lokacje: Stary Sącz, Nowy Sącz, rezydencja "Las Vegas" w Barcicach.

Warto przypomnieć sobie motto, którym autor opatrzył "Rewizora": "Nie przygaduj zwierciadłu, kiedy masz gębę krzywą". Po 37 latach od ostatniej inscenizacji w Teatrze TV pamiętnego spektaklu (premiera 1977 r.) w reżyserii Jerzego Gruzy z Tadeuszem Łomnickim w roli Horodniczego, Jerzy Stuhr proponuje współczesne odczytanie dzieła Gogola. Komedia satyryczna, będąca arcydziełem dramaturgii rosyjskiej i teatru światowego w jego reżyserii pokazuje, co w satyrze klasyka literatury rosyjskiej jest ponadczasowe, odnoszące się do odwiecznych ludzkich przywar i tzw. układów funkcjonujących w każdym społeczeństwie i systemie, który opiera się na strachu. Z drugiej strony bezlitośnie demaskuje realia carskiej Rosji i stosunki panujące na prowincji. Fabuła sztuki koncentruje się na wątku podróży młodego człowieka, który przybywszy z Petersburga do małego miasteczka zostaje wzięty za rewizora administracji państwowej.
W prowincjonalnej mieścinie pojawia się hulaka i uwodziciel - Chlestakow. Zbieg okoliczności sprawia, że miejscowa elita bierze go za podróżującego incognito rewizora, z najwyższego rozkazu kontrolującego całą gubernię. A trzeba wiedzieć, że władze miasteczka, z Horodniczym na czele, mają wiele do ukrycia, dlatego próbują zrobić jak najlepsze wrażenie na ważnym gościu. Tymczasem znajdujący się w poważnych tarapatach finansowych Chlestakow skwapliwie korzysta z okazji i z łatwością wciela się w przypisaną mu rolę. Bierze sowite łapówki, chętnie nadstawia ucha na donosy i pochlebstwa małomiasteczkowych notabli, umizguje się do żony i córki Horodniczego, który udzielił mu gościny. W oczach prowincjuszy uchodzi za człowieka, który wszystko może. Gdy sytuacja go przerasta, cichaczem czmycha. Jego prywatny list, przejęty przez miejscowych dygnitarzy, ujawnia straszną prawdę.
Jerzemu Stuhrowi udało się znakomicie wydobyć komizm i sens utworu Gogola. Reżyser spektaklu, który wcielił się także w postać samego Horodniczego, skupił się na społecznych realiach utworu (rozpasanie i bezczelność władzy, korupcja, strach przed zwierzchnikiem). Sztuka została realizowana językiem filmowym, w plenerze. Scenerię stanowi małe miasteczko na południu Polski, co pozwala przybliżyć polskiemu widzowi Gogolowską satyrę. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
REWIZOR
Dramat
AutorMikołaj Gogol
PrzekładJulian Tuwim

Patrz także:
schowaj

  • 1964
    Spektakl telewizyjny / Mikołaj Gogol / Józef Szajna
  • 1969
    Spektakl telewizyjny / Mikołaj Gogol / Witold Zatorski
  • 1977
    Spektakl telewizyjny / Mikołaj Gogol / Jerzy Gruza
  • 2005
    Spektakl telewizyjny / Mikołaj Gogol / Jan Klata
2024.03.01 02:43:40
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.