Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TAM GDZIE ROSNĄ POKRZYWY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2014
  • Barwny

To, że mało znana sprawa internowania 13 grudnia 1981 r. Edwarda Gierka, Piotra Jaroszewicza i innych peerelowskich dygnitarzy partyjnych i rządowych, łącznie 37 osób, będąca fenomenem i precedensem w historii PZPR, jak dotąd nie doczekała się szczegółowej historycznej analizy, było jedną z przyczyn powstania filmu Sławomira Koehlera "Tam, gdzie rosną pokrzywy".
Do dziś żaden historyk nie natrafił na dokument z podpisami osób, które spreparowały listę internowanych na drawskim poligonie w Głębokiem. Nikt też nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, według jakiego klucza ją sporządzono. Internowanie przywódców PRL i postawienie im zarzutów było próbą zrzucenia politycznej odpowiedzialności za katastrofalny stan gospodarczy kraju na ekipę Edwarda Gierka, a też narzędziem uwiarygodnienia ekipy Jaruzelskiego. Przekaz miał być czytelny: winny nie był system, lecz konkretni ludzie władzy, nie z ekipy generała.
W środku nocy do mieszkań byłych dygnitarzy zapukali funkcjonariusze, dając im na spakowanie kilka minut. Film jest próbą przedstawienia niejasnych motywacji internowania osób, które od ponad roku były odsunięte od władzy i pozostawały na dalekim marginesie polityki ówczesnej władzy. Zostaną pokazane miejsca odosobnienia partyjnych prominentów. Internowani, ich rodziny a też świadkowie wydarzeń i nadzorujący opowiedzą, jak wyglądało życie w ośrodku odosobnienia, jak zachowywali się internowani i ich nadzorcy, ujawniając wiele ciekawych i nieznanych szczegółów.
Ponadto w materiale przedstawiony został wątek nie do końca wyjaśnionych przyczyn śmierci byłego sekretarza KW PZPR w Katowicach, członka Biura Politycznego Zdzisława Grudnia, który zmarł podczas internowania. Film ujawni cytat z fragmentów listu Wojciecha Jaruzelskiego do syna Edwarda Gierka, którego Adam Gierek nigdy nie przeczytał, uznając, że nie ma takiej potrzeby. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 00:50:47
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.