Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TRAGEDIA GÓRNOŚLĄSKA 1945

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2015
  • Barwny, 42 min

    Film zrealizowany dla Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Film poświęcony wydarzeniom na Górnym Śląsku, które rozegrały się w marcu 1945 roku, tuż po wkroczeniu Armii Czerwonej. O tej historii zwykło się mówić "przemilczana tragedia", bowiem przez lata w podręcznikach milczeniem pomijano wydarzenia, które miały miejsce na Górnym Śląsku tuż po zakończeniu II wojny światowej. Ponad 30 tysięcy mieszkańców tego regionu, za zgodą przywódców koalicji antyhitlerowskiej trafiło do przymusowych obozów pracy w Związku Radzieckim, pełniąc rolę żywych reparacji wojennych. Wielu z nich nigdy nie wróciło do domów. Sprawa ta nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie przemiany 1989 roku, ale i tak na właściwe miejsce w historii i własne muzeum deportowani Górnoślązacy musieli czekać aż 70 lat.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2015
    Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych)-Wyróżnienie w kategorii filmów dokumentalnych
    Dyplom Muzeum Niepodległości Polski
  • 2015
    Częstochowa (Polonijny Festiwal Multimedialny "Polskie ojczyzny")-I Nagroda w kategorii: Film fabularny i dokument fabularyzowany
  • 2015
    Warszawa (Festiwal Filmów Edukacyjnych "Edukino")-Wyróżnienie
    w kategorii: Historia
  • 2015
    Białystok (Audycja Historyczna Roku)-Wyróżnienie
    Wyróżnienie dyrektora Oddziału IPN w Katowicach dla produkcji szczególnie związanej z tematyką śląską
  • 2016
    Katowice (Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski im. Krystyny Bochenek)-Wyróżnienie
2024.03.01 02:20:25
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.