filmpolski.pl: Film fabularny 1945-

ZNAKI SZCZEGÓLNE

"Jest to film o współczesności. Takiej, jak ja ją rozumiem. To znaczy, nie o tym, co i jak chcielibyśmy, żeby było, lecz o tym, jak jest naprawdę. Tym razem jednak zaryzykowałem zrealizowanie tematu określanego powszechnie pejoratywnym terminem "produkcyjniak", ale w konwencji melodramatu. Spróbowałem zaś zrobić go po to, by ten zużyty i niezbyt lubiany temat stał się atrakcyjny i ciekawy dla widza" - mówił przed laty Roman Załuski - reżyser "Znaków szczególnych". Cyklem tym twórca wpisał się w żywy w naszej kinematografii lat siedemdziesiątych nurt "społeczno - produkcyjny". Krytyka zalicza doń takie filmy, jak "Blizna" Krzysztofa Kieślowskiego, "Człowiek z marmuru" Andrzeja Wajdy, "Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego, a także głośne seriale: "Dyrektorzy" i "Droga".
Głównym bohaterem "Znaków..." jest trzydziestokilkuletni inżynier Bogdan Zawada. Przez pryzmat jego losów Załuski starał się ukazać złożoną i szeroką panoramę polskich problemów. W tym celu, wspólnie z Andrzejem Twerdochlibem (współautor scenariusza do większości odcinków) kazał swemu bohaterowi pracować na różnych budowach, rozsianych po całym kraju. Zagadnieniom społecznym towarzyszą w serialu Załuskiego także psychologiczne. Perypetie i zawodowe peregrynacje inżyniera Zawady wiążą się z poszukiwaniem przezeń wartości, na których mógłby oprzeć swój "modus vivendi". Bohater serialu wielokrotnie staje wobec trudnych dylematów moralnych, dotyczących nie tylko sfery zawodowej, ale i prywatnej. Mimo wewnętrznej złożoności postaci Zawady, reżyser nie zawahał się obsadzić w tej roli Bronisława Cieślaka - krakowskiego dziennikarza telewizyjnego, późniejszego porucznika Borewicza z innego serialu: "07 zgłoś się". Na szczęście Cieślak stanął na wysokości zadania. Wykreował zapadającego w pamięć bohatera "może ze sztywnością nowicjusza, ale za to bez aktorskich gierek i sposobów profesjonalisty".

Ekipa

PODEJRZANY (1)

Akcja toczy się na budowie zapory wodnej w Bieszczadach. Pracujący tam inżynier Zawada staje przed nie lada próbą. Zostaje bowiem oskarżony o zabójstwo majstra Krajewskiego. Czy uda mu sie dowieść swej niewinności ?

Ekipa

Varia

ROZBITEK (2)

Po wyjściu na wolność Zawadę otacza atmosfera niufności i podejrzliwości. Współpracownicy nie są do końca przekonani o jego niewinności. Inżynier postanawia wyjechać. W czasie swojej wędrówki po Polsce trafia do Gdańska. Tu ulega fascynacji budową portu na pełnym morzu. Postanawia zgłosić się do pracy. Zostaje przyjęty do biura zakładu prefabrykacji. Dostaje też mieszkanie w hotelu robotniczym. Po zaporze w Bieszczadach, uczestniczy więc w kolejnej prestiżowej inwestycji - budowie Portu Północnego.

Ekipa

UKŁADY (3)

Po niedługim okresie pracy przy budowie Portu Północnego Zawada zaczyna dostrzegać, że - jak wszędzie - tak i tu rządzą układy i nieformalne powiązania. Najlepiej widać je przy obsadzie kluczowych stanowisk. I tak dyrektorem inwestycji zostaje Jaworowicz - były przełożony Zawady z budowy zapory w Bieszczadach. Zmienia sie też bezpośredni zwierzchnik naszego bohatera. Zostaje nim inżynier Sochacki. Tymczasem Rudnik - bliski współpracownik Zawady - ulega nieszczęśliwemu wypadkowi.

Ekipa

Varia

SZANTAŻ (4)

Karol, syn Sochackiego, wychodzi z więzienia. Dowiaduje się o romansie jego siostry i dyrektora Jaworowicza. Węsząc świetną okazję do łatwego zarobku, zaczyna ich szantażować. Inżynier Zawada postanawia pokrzyżować szyki przestępcy. Dzięki jego interwencji milicja zatrzymuje Karola. Jego ojciec składa wymówienie. Tymczasem życie uczuciowe Zawady zaczyna nabierać rumieńców. Inżynier poznaje atrakcyjną mężatkę Martę Ponińską. Ich spotkania stają się coraz częstsze.

Ekipa

Varia

ROMANS (5)

Święta Bożego Narodzenia Zawada spędza u swego brata na wsi. Tymczasem znajomość z Martą przeradza się w romans. Po pewnym jednak czasie zrywa ona kontakty ze swym kochankiem.

Ekipa

Varia

DOM (6)

Na koncercie Zawada spotyka Halinę Sochacką. Nawiązuje się między nimi nić sympatii. Tymczasem na budowie - zmiany. Po odejściu Sochackiego kierownikiem biura zostaje inżynier Zawada. Otrzymuje też przydział na samodzielne mieszkanie. Wydarzenia te sprawiają, że rezygnuje z propozycji wyjazdu na wielką budowę zagraniczną.

Ekipa

Varia

Wersja do druku