Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SIOSTRY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2017
  • Barwny, 41 min

Kabul, Afganistan 2017. Na tle 20 młodych Afganek, uczestniczących w warsztacie, prowadzonym przez polskie trenerki, wyróżnia się Zohra. Wszystkie uczestniczki warsztatu należą do absolutnej elity- pochodzą z najbardziej liberalnych kabulskich rodzin. Ich ojcowie, bracia lub mężowie zgodzili się, często wbrew ostracyzmowi dalszej rodziny i środowiska, aby wzięły udział w warsztacie- same, bez "opieki" mężczyzn. Zohra wyróżnia się nawet wśród tych wyemancypowanych kobiet- głośno wyraża swoje zdanie, nie boi się zgłaszać uwag czy zastrzeżeń, także wobec trenerek. Jest wyraźnie bardziej od innych zaangażowana emocjonalnie- wchodzi w gorące dyskusje i mocno przeżywa mniej postępowe poglądy koleżanek. Wciąż upomina się o prawa kobiet z prowincji Afganistanu, których perspektywy są nieporównanie gorsze od obecnych na sali mieszkanek Kabulu.
Podążając za Zohrą poznajemy jej nieco starszą siostrę- Gaisu. To ona jest wzorem dla Zohry. Gaisu mówi płynnie po angielsku z amerykańskim akcentem. Opowiada o jej i Zohry wspólnej pracy na rzecz emancypacji- na początek ekonomicznej, kobiet z prowincji. Gaisu do wywiadu nie zakłada chusty, studiowała gender w Nowym Jorku i posiada amerykańskie obywatelstwo. Co taka kobieta może mieć wspólnego ze skrytymi pod burką, niepiśmiennymi Afgankami rodzącymi dziesięcioro i więcej dzieci? Wszystko- Gaisu urodziła się na głębokiej prowincji i została "narzeczona" w wieku lat 6. Od 15 roku życia była regularnie gwałcona przez swojego przyszłego męża.
Za Zohrą i Gaisu podążamy do ich domu, gdzie poznajemy ich najstarszą siostrę- Parastu. Ukończyła studia prawnicze i obecnie ubiega się o fotel w parlamencie. Ma dwójkę dzieci a jej mąż jest także prawnikiem walczącym o prawa kobiet. Wbrew wszelkim nakazom kulturowym męża wybrała sama. Parastu jest piękna. I to stało się przyczyną nieszczęść, które spadły na trzy siostry. Parastu w wieku 13 lat, w męskim przebraniu, przez 7 miesięcy, noc w noc, z karabinem w ręku, broniła się przed porwaniem przez gang lokalnego "zakochanego" w niej watażki. Wkrótce uciekła z rodzinnej wsi. W zamian za nią, aby zyskać na czasie, synowi lokalnego watażki została przyrzeczona sześcioletnia wówczas Gaisu. Gaisu cudem udało się uciec z przymusowego związku, wyemigrowała do USA, skąd dopiero rok temu, wbrew grożącemu jej niebezpieczeństwu ze strony wciąż żyjącego watażki, zdecydowała się wrócić do Afganistanu aby ratować inne kobiety przed podobnym losem.
Wydaje się, że najmłodszej z sióstr- zadziornej Zohrze udało się uniknąć doświadczeń Gaisu i Parastu. Jednak i ona nosi w sobie żałobę, z którą podczas warszatatów wspina się na szczyt góry z jednym życzeniem- "aby uwolnić się od smutku".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 04:39:04
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.