Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BOLIMÓW 1915

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2014
  • Barwny, 25 min

Bitwę pod Bolimowem określa się często jako Ypres frontu wschodniego, bowiem również tam zastosowano broń chemiczną. Po kilkumiesięcznych wyniszczających potyczkach strona niemiecka była tak zdesperowana, że sięgnęła po pociski z gazem łzawiącym. Użycie tej nowej eksperymentalnej broni miało inaugurację właśnie nad Rawką, dokładnie 31 stycznia 1915 roku. Po nieudanym eksperymencie z gazem łzawiącym nowe nadzieje i horyzonty otworzył przed sztabowcami niemieckimi Fritz Haber, wrocławianin, wybitny chemik pochodzenia żydowskiego, przyszły laureat Nagrody Nobla (za syntezę amoniaku, 1918 r.), który nieco później wynalazł Cyklon - B, zastosowany z powodzeniem przez Niemców, w epoce Holocaustu. Nad gazami bojowymi Haber pracował od początku wielkiej wojny i doszedł do wniosku, że najłatwiej będzie zabijać żołnierzy przeciwnika przy pomocy chloru wypuszczanego z butli pod ciśnieniem. Do pierwszego ataku gazowego na froncie wschodnim doszło 31 maja, 1915 roku, właśnie nad Rawką, w skali znacznie większej niż pod Ypres. Szacuje się, że w trakcie działań wojennych 1914 - 1915 ziemia nad Rawką przyjęła kilkadziesiąt tysięcy zabitych. Wśród nich jest kilka tysięcy Polaków lub żołnierzy pochodzenia polskiego, walczących po obu stronach frontu, o czym informują zachowane relacje uczestników tamtych wydarzeń, a także kamienie nagrobne z polsko brzmiącymi nazwiskami, na cmentarzach z I wojny światowej, rozsianych wokół Bolimowa. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 04:43:07
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.