Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HISTORIAE VIVAE

  • Film krótkometrażowy
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2023
  • Gatunek:
    Film baletowy
  • Czarno-biały, 19 min

Czerpiąc z różnych form wyrazu, od kreski przez wyklejankę, patchwork i kreskówkę, „Historiae vivae” wskrzeszają niepowtarzalny klimat niemego kina. To przesycone ciepłem, jakim emanuje język ciała, a jednocześnie odrealnione przez czarno-białą tonację, „odpryski codzienności”, które pozwalają nam odbyć podróż w czasie.
Podróż do początków kina, w którą wciąga zastosowanie historycznych metod filmowania, użycie stylowych kadrów czy, tak charakterystycznej dla filmów czarno-białych planszy tekstowej. I muzyka wykonywana na żywo przez tapera, niczym w starym kinie improwizującego na żywo dźwięk do wyświetlanych scen.
„Historia vivae” są również podróżą do drugiej połowy XX wieku, co widać w pełnych wdzięku nawiązaniach do mody, obyczajowości czy popularnych tańców towarzyskich. Patyna dawności, widoczna w formie i treści, sprawia, że „żywe historie” oglądamy jakby z dystansu, oddalenia, choć jednocześnie ze świadomością, że mogłyby się zdarzyć zarówno w przeszłości, w teraźniejszości i w przyszłości. Oglądamy z uwagą, chęcią zatrzymania szybko mijającej chwili, z rozbawieniem, które budzi komizm sytuacji, z czułością dla ludzkich śmiesznostek.
Istotą kina niemego było posługiwanie się gestem i mimiką, jako środkami ekspresji. „Historiae vivae” czerpią z tego źródła, w lekki i żartobliwy sposób opowiadając o zwykłych rzeczach, które stają się niezwykle dzięki magii srebrnego ekranu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.11 00:46:26
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.