Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRONIKI DOMOWE

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1998. 09. 18
  • Barwny (negatyw: Kodak Vision), 88 min

    Lokacje: Nowe Miasto nad Pilicą.

Akcja filmu rozgrywa się w okolicach Krakowa w 1945 roku i w latach następnych. Film składa się z 5 części:
Pamiętam Olo wspomina legendy rodzinne związane ze swymi narodzinami. Przyszedł na świat w 1945 roku, w rodzinie właściciela małego młyna. W dniu urodzin do miasteczka wkracza Armia Czerwona. Ojciec wróży jednemu z żołnierzy śmierć, ten pijany popełnia samobójstwo. W miasteczku wszyscy walczą z plagą agresywnych zdziczałych psów. Dzieci ze szkoły zbierają kości poległych. W domu zjawia się ocalały z Holocaustu Szmul. Matka walczy o życie ciężko chorego synka.
Dzień ciotki "Dunkierki" Rok 1955. Ojca odwiedza jego dawny kolega ze szkoły, kontroler z województwa. Ze względu na dawną znajomość nie wymierza młynarzowi dotkliwego podatku. Siostra ojca, ciotka nazywana "Dunkierką" wydaje za mąż swą córkę. Ojciec i Olo oraz służąca Anielcia jadą motocyklem na uroczystość do sąsiedniego miasteczka. Rozbawione dzieci wsypują prochy męża ciotki - Tadzika, który poległ pod Dunkierką do bigosu. Sprawa wychodzi na jaw. Dochodzi do bójki pomiędzy patriotycznie nastawioną rodziną ciotki a mieszkańcami jej kamienicy - członkami partii mieszkającymi tu z nadania nowej władzy. Ojciec wyjaśnia, że prochy Tadzika to w rzeczywistości popiół z pieca, którym napełnił urnę, by ukoić żal ciotki.
Przedziwna historia niedowiarka Różyłły Olo z kolegą idą na cmentarz, by przekonać się czy istnieją duchy. Spotykają tam młodego agitatora z ZMP Różyłłę, który jest nowym organizatorem życia kulturalnego w dawnym klubie "Sokoła". Różyłło "awansuje" chłopców na swych "adiutantów". Prosi, by wskazali mu "najświętszą" osobę w miasteczku. Według nich jest to córka piekarza Amelka, która ma wstąpić do klasztoru. Różyłło usiłuje ją uwieść i odwieść od wiary. Odrzucony poświęca się alkoholowom hulankom. Matka Ola usiłuje wyperswadować mu zamiar uwiedzenia Amelki. Dziewczyna spędza noc z Różyłłą w dniu swych 17 urodzin. Rano wyjeżdża do klasztoru. Różyłło leży krzyżem w kościele.
Melania Do domu Ola przybywa ekscentryczna kuzynka Mela, która po wakacjach ma pracować w szkole jako nauczycielka. Olo zakochuje się w niej, o jej względy ubiega się też jego starszy brat, student medycyny, Witek. Olo chce mu pomóc w zdobycu Melanii. Bracia odkrywają, że Mela jest kochanką ojca. Olo rani dziewczynę - Witek i ojciec odwożą ją do szpitala i znikają na pół roku.
Drzewo (epilog) W Zielone Świątki Olo wypatruje Ducha Świętego. Dostrzega białego gołębia i sam unosi się w powietrzu. Wraca ojciec i brat, który wkrótce ma wziąć ślub z Melą. Olo schodzi na ziemię. Ponownie przybywa kontroler i zapowiada nieuchronne upaństwowienie młyna. Olo wyjeżdża na stałe do ciotki "Dunkierki".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

2024.03.01 02:35:47
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.