Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

O DWÓCH TAKICH CO NIC NIE UKRADLI

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Premiera:
    1999. 10. 08
  • Gatunek:
    Komedia
  • Barwny (Eastman Kodak), kaszeta (1:1,85), dźwięk: dwukanałowe stereo, 2400 m, 78 min

    Okres zdjęciowy: sierpień - wrzesień 1998 (23 dni).
    Lokacje: Puck, Władysławowo, Rozewie, Gdynia.

Minął kolejny, beznadziejny dzień... Wyrośnięci skauci sprzątają las zaśmiecony zużytymi prezerwatywami. Burmistrz oprowadza po miasteczku Amerykanina Kluskiego. Wyjątek przynosi Barmance pieniądze, widzi to studentka dziennikarstwa Magda, która właśnie - w ramach praktyk - przyjechała do Cierpi Dolnych, aby prowadzić audycje w miejscowym radiu. Pierwszy wywiad przeprowadza z porucznikiem Tucznikiem, też praktykantem. Zarówno Wyjątek, jak i Burmistrz, mają problemy z synami - Mopsem i Kiciusiem, którzy nagminnie porzucają rozebrane dziewczyny w lesie. Tym razem porzucili Beatę, którą do domu odwozi taksówkarz Bojarski. Komendant ma pretensję do Tucznika o wywiad. Sierżant Stanik przynosi im kawę.
Minął kolejny, beznadziejny dzień... Barmanka rozmawia z ojcem o łapówce otrzymanej od Wyjątka. Oskarżyła Mopsa i Kiciusia o gwałt, teraz ma wyrzuty sumienia, bo skłamała. Ojciec Barmanki twierdzi, że tak trzeba. Cymutowa zabiera się z Bojarskim do stajni, gdzie się kochają. Ksiądz ozdabia kwiatami pomnik żołnierzy i kapliczkę. Magda z Tucznikiem rozmawiają z Barmanką o Mopsie i Kiciusiu, następnie idą do Ojca Barmanki. Oboje nie chcą z nimi współpracować. Burmistrz nadal oprowadza po mieście Amerykanina. Przychodzi do niego Kawecki w sprawie "gwałtu" na jego córce Beacie. Ma świadka - Bojarskiego. Burmistrz proponuje łapówkę, Kawecki nie przyjmuje jej. Tucznik obserwuje mieszkańców miasta, robi im zdjęcia z ukrycia. Kawecki prosi Bojarskiego o pomoc w "załatwieniu" sprawy gwałtu, ten zgadza się. Burmistrz rozmawia z Wyjątkiem o "problemie" ich synów. Mops i Kiciuś nagrywają "wierszowaną" wiadomość o podłożonej bombie. Mimo, że wszyscy wiedzą, kto przesłał wiadomość, komendant każe szukać sprawców (szukać, nie znaleźć). Wyjątek rozmawia z synem o groźbie, ten wszystkiemu zaprzecza. Biznesmen nakazuje Komendantowi nastraszyć Kaweckiego i Bojarskiego. Rzeźnik oświadcza się Beacie, ta odrzuca propozycję, choć ojciec bardzo ją namawia. W taksówce Bojarskiego wybucha bomba. Wyjątek wysyła Komendanta z kolejną misją: ma zrobić Bojarskiemu "rentgena". Ale taksówkarz jest przygotowany, zastawia na Komendanta pułapkę. Magda próbuje rozmawiać o "gwałcie" z Beatą. Bojarski wywozi zakneblowanego Komendanta za miasto, a następnie spotyka się z Księdzem, który okazuje się być jego bratem.
Minął kolejny, beznadziejny dzień... Bojarski porywa policjantów i przetrzymuje ich w latarni. Policja otacza budynek. Komendant wysyła Tucznika na negocjacje. Porucznik podsłuchuje Magdę rozmawiającą z koleżanką z Warszawy o wydarzeniach w Cierpiach Dolnych. Tucznikowi śni się spotkanie na łódce z dziennikarką. Magda próbuje rozmawiać z Wyjątkiem, ten odmawia. Kiedy dziewczyna odjeżdża samochodem biznesmena, policja urządza obławę. Zatrzymana Magda odjeżdża z Wyjątkiem, chce go sprowokować, aby przyznał się do znajomości z koleżanką Elką.
Minął kolejny, beznadziejny dzień... Magda i Tucznik wybierają się na konną przejażdżkę. Skauci protestują pod hasłem "Polskie lasy dla harcerzy". Burmistrz oprowadza Amerykanina po tartaku. Wszyscy przygotowują się do obchodów 500-lecia miasta. Jest orkiestra dęta, są okolicznościowe hasła. Magda przeprowadza wywiad z Papą-Skautem. Wyjątek chce, aby Magda przeprowadziła wywiad z Burmistrzem o tym "że jest pięknie, słonko świeci i takich tam pierdołach". Dziewczyna odmawia, więc zostaje wylana. Odjeżdża razem z Tucznikiem. I żyli długo i szczęśliwie...
Napisy: "Kilka tygodni później szef policji został tymczasowo aresztowany za nieobyczajne zachowanie w miejscach publicznych [cały czas bekał i puszczał bąki]. W wyniku protestu harcerzy i Bułgarek prezes Wyjątek również znalazł się na ławie oskarżonych... innych przewinień w obu przypadkach nie dopatrzono się"
W Cierpiach Dolnych odbywają się obchody 500-lecia.Okazuje się jednak, że historia miasteczka liczy sobie dopiero 499 lat.
Napisy: "Burmistrz Rączka jako ostatni przedstawiciel cierpiedoleńskiego establishmentu został na własną prośbę przeniesiony na inne równie odpowiedzialne stanowisko w administracji państwowej. Ze względu na znikomą szkodliwość społeczną czynów Bojarski wbrew własnej woli został zwolniony z aresztu i resztę życia spędził na wolności"
W więzieniu Wyjątek i Komendant oglądają film... I tak znów minął kolejny beznadziejny rok...

Trudno jest określić gatunek tego filmu, a także jednoznacznie opisać jego anegdotę. Akcja filmu posuwa się bardzo wolno, żeby nie powiedzieć ospale. Historia miasteczka opowiedziana jest krótkimi, pozornie nie związanymi ze sobą sekwencjami, rozmyślnie przedzielanymi wyciemnieniami ekranu. Film bez wątpienia stara się być metaforą beznadziejności naszej współczesnej polskiej egzystencji. [J.C.]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2024.03.01 02:36:34
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.