Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SOWIZDRZAŁ ŚWIĘTOKRZYSKI

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1978
  • Premiera:
    1980. 06. 16
  • Barwny, 2765 m, 97 min

    Lokacje: sanktuarium na Świętym Krzyżu, Święta Katarzyna w gm. Bodzentyn (klasztor Bernardynek).

Nowo mianowany przez biskupa Polkonia proboszcz Giemza wyrusza do plebanii we wsi Ociesęki. Po drodze zatrzymuje się przed chałupą młodego gospodarza Jana Kolasy. Zaproszony do suto zastawionego stołu, Giemza korzysta z gościny. Gdy znużony zasypia, Kolasa przebiera się w księżowskie szaty i parafialną bryczką udaje się do plebanii, gdzie wita go młoda i ładna gospodyni Natalia. Nazajutrz Kolasa wygłasza na sumie kazanie, ogłaszając rozdanie biednym ziemi kościelnej, czym wywołuje ogólne poruszenie. Odbywające się po sumie przyjęcie zakłóca przybycie dziwnego gościa w oberwanym ubraniu. Kolasa wita go skwapliwie, przedstawiając zebranym jako nowego wikarego. Giemza zdeterminowany sytuacją, zgadza się tymczasowo na narzuconą rolę. Oszołomiony wydarzeniami zostaje na plebanii, podczas gdy Kolasa z Natalią biorą udział w hucznym weselu świeżo poślubionej pary. Niespodziewanie uczta zostaje przerwana - to odrzucony zalotnik nasypał do potraw aloesu i całe towarzystwo wybiegło w popłochu na okoliczne pola. Poznany na weselu nadleśniczy Puzyna zaprasza proboszcza na łowy. I oto już wychodzi dorodny odyniec. Rozdrażnione hukiem wystrzałów zwierzę szarżuje na Kolasę i unosi go na swym grzbiecie wprost pod klasztor benedyktynów pod Świętym Krzyżem. Po sutej wieczerzy, której clou stanowi upolowany dzik, biskup Polkoń zaprasza Kolasę, którego bierze za Giemzę, na wizytę do klasztoru św. Katarzyny. Idąc podziemnym przejściem spotykają ni to anioły, ni to świętokrzyskie czarownice; po chwili wszystko znika. Serdecznie witani przez matkę Katarzynę uczestniczą w wieczorze pełnym atrakcji - przedstawienie, pokazy, uczta, a wreszcie niewinne tańce, w trakcie których zawiązuje się nić sympatii między Kolasą a mądrą i piękną siostrą Brygidką. Po powrocie na plebanię jest spokojnie i jakby trochę smutno. Kolasa wysyła do Brygidki, z chusteczką otrzymaną od niej podczas tańca, klasztornego psa. Zdziwioną Brygidkę pies unosi na grzbiecie ponad polami i lasami, wprost do plebanii. Następnego ranka Brygidka odjeżdża z Giemzą do pałacu swego ojca, a skonsternowanemu Kolasie objawia swą sympatię Natalia. Zbliża się odpust, na który wizytę zapowiada biskup, domagając się wyjaśnień w sprawie rozdziału ziemi kościelnej. Po odpustowych uroczystościach, uświetnionych wystąpieniem Brygidki na kościelnym świeczniku w towarzystwie anioła, Kolasa odchodzi. Nie może go zatrzymać nawet uczucie Natalii. Kończą się sowizdrzalskie dni, mija sen czy jawa...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SOWIZDRZAŁ ŚWIĘTOKRZYSKI
Powieść
AutorJózef Ozga-Michalski

Varia
pokaż

2024.03.01 02:09:16
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.