Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Aleksander Żabczyński

Aleksander Żabczyński - galeria

 
zwiń

  • 1900. 07. 24
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1922. 12. 24
    Debiut teatralny
    jako Archanioł Gabriel i Chleburad w "Pastorałce" L. Schillera na scenie "Reduty"
  • 1958. 05. 31
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, kwatera 29A-3-4

Właściwie: Bożydar Aleksander Żabczyński.
Aktor. Był synem oficera armii rosyjskiej, późniejszego generała WP. Uczęszczał do Gimnazjum gen. P. Chrzanowskiego, potem do Gimnazjum Kulwiecia, gdzie zdał maturę. W 1919 r. wstąpił do Szkoły Podchorążych Artylerii, po ukończeniu której służył jako oficer w 1 pułku artylerii. Po demobilizacji w 1921 r. rozpoczął studia prawnicze na UW oraz naukę gry aktorskiej w Warszawskiej Szkole Gry Sceniczno-Filmowej N. Niovilli i brał udział w pracach studenckiego kółka dramatycznego; kierujący nim E. Wierciński skierował Żabczyńskiego do Reduty. Przed wojną występował w czołowych teatrzykach rewiowych: "Morskim Oku" (1930-31), "Wesołym Oku" (1931-32), "Kameleonie " (1932), ponownie "Morskim Oku" (1932-33), "Rexie" (1933), "Wielkiej Operetce" (1933-34), "Wielkiej Rewii" (1934-35), "Hollywood" (1935), "Cyruliku Warszawskim" (1936) i znowu w "Wielkiej Rewii" (1937). Sporadycznie występował w teatrach dramatycznych (m. in. w Reducie). Zmobilizowany w sierpniu 1939 r. brał udział w kampanii wrześniowej jako porucznik 1 pułku artylerii najcięższej, z którym przeszedł przez granicę rumuńską. Wkrótce przedostał się do Francji, gdzie wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych, po jej klęsce ewakuowany został do Wielkiej Brytanii. Później został wysłany na Bliski Wschód i jako oficer II Korpusu wziął udział w kampanii włoskiej (był ranny w bitwie pod Monte Cassino). Odznaczony Krzyżem Walecznych. W 1946 r. został wraz z II Korpusem przewieziony do Wlk. Brytanii. W 1947 r. został zdemobilizowany i powrócił do kraju. Występował początkowo gościnnie w T. Małym (1947), potem w T. Klasycznym (1948-1949), a potem do śmierci był aktorem Teatru Polskiego. Bardzo szybko osiągnął pozycję gwiazdy pierwszej wielkości i jednego z najbardziej pożądanych amantów filmowych. Wielką zaletą Żabczyńskiego był jego miękki, dźwięczny głos i wyjątkowa muzykalność. Wylansował wiele szlagierów. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf". Warszawa, 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

2024.03.12 02:42:24
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.