Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TRAGEDIA ROSJI I JEJ TRZY EPOKI

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1921
  • Premiera:
    1921. 10. 17
  • 2000 m,

Początkowe fragmenty filmu ilustrują wspaniałość i rozkosz caratu z jednej strony, a nędzę ludową, samowolę władz, głupotę i korupcję sfer rządzących - z drugiej . . . Migają sylwetki najwybitniejszych działaczy politycznych. Wszyscy kręcą się bezradnie w zaczarowanym kole intryg dworskich i politycznych, wysilają się na jakiś gest stanowczy i . . . giną w odmętach przewrotu. Na tym tle spokojnym kontrastem rozwijają się dzieje uczucia wiośnianego studenta Uniwersytetu Warszawskiego, Andrzeja, do uroczej córki profesora tegoż uniwersytetu, Jordana. Burza wojenna chwyta w swe szpony cichych pracowników i z łona Ojczyzny przerzuca ich w dalekie strony stepów . . . Druga część filmu opowiada o upadku Kiereńskiego, oraz okresie władzy "czerwonych". Doprowadzeni do ostatecznej nędzy emigranci polscy w osobach profesora Jordana z rodziną i Andrzeja stają się igraszką w ręku nikczemnego karierowicza rewolucyjnego, który z afektu do Niny popełnia szereg podłości i nadużyć. Ofensywa wojsk generała Denikina umożliwia bohaterom ucieczkę do Polski. Przy pierwszym krzyżu na rozstajnych drogach, na tle pejzażu ojczystego, profesor Jordan wznosi modły do Trójcy Przedwiecznego o pokój, miłość i braterstwo dla skołatanej i zniszczonej przez wrogów Polski. Jednocześnie tu łączy dłonie zakochanych, błogosławi ich na dalszą drogę życia . . .

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 02:03:13
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.