Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZŁOTA MASKA

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1939
  • Premiera:
    1940. 09. 14
  • 2300 m, 75 min

Scenariusz melodramatu Jana Fethkego powstał na kanwie dwóch powieści Tadeusza Dołęgi - Mostowicza: "Złota maska" i "Wysokie progi".
Główną bohaterką filmu jest Magda Nieczajówna, córka rzeźnika, która wbrew woli ojca zostaje aktorką w teatrze "Złota Maska". Szybko zdobywa sławę, ale nawet to nie jest w stanie odmienić ojcowskiego serca. Wyrzucona z domu dziewczyna poznaje hrabiego Ksawerego Runickiego. Wkrótce wychodzi za niego. Niestety małżeństwo nie przynosi jej szczęścia. Wszystko układa się dobrze tylko do momentu, kiedy Magda ratuje majątek męża przed licytacją. Później hrabia Runicki spokojny o swoje Wysokie Progi, coraz chętniej spogląda na inne kobiety. Szczególnym zainteresowaniem zaczyna darzyć Mirę, swą dawną miłość. Intrygi rodziny i środowiska Ksawerego, a także upokorzenie, związane ze zdradami męża, zmusza wreszcie Magdę do opuszczenia Wysokich Progów. Postanawia wrócić do ojca, lecz ten nie chce jej przyjąć. Zrozpaczona zaczyna myśleć o samobójstwie. Dobry los kieruje ją jednak na próg jej dawnego domu, gdzie czeka ją ciepło rodzinnego ogniska i serdeczna miłość najbliższych.
"Złota Maska" na tle licznych przedwojennych melodramatów prezentuje się więcej niż dobrze. Głównie za przyczyną sprawnej realizacji i interesujących ról Lidii Wysockiej i Władysława Waltera. Film Jana Fethkego nie doczekał się premiery w wolnej Polsce. Pojawił się na ekranach dopiero 14 września 1940 roku w Krakowie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ZŁOTA MASKA
Powieść
AutorTadeusz Dołęga-Mostowicz
Pierwowzór
WYSOKIE PROGI
Powieść
AutorTadeusz Dołęga-Mostowicz

Varia
pokaż

2024.03.01 02:04:27
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.