Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HISTORIA ISTOTNEJ VICTORII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • 38 min

Kilka lat temu poszedł z pielgrzymką do Częstochowy i odtąd już co roku chodzi na Jasną Górę, by pospierać się z Matką Boską o swój los. W tej wędrówce towarzyszy mu zwykle niepełnosprawny kumpel. W tym roku jednak, kiedy pielgrzymka wyruszała z Warszawy, był chory, a i kolega źle się czuł. Wybrał się więc do Jasnogórskiej Pani później. Można go było zobaczyć, jak pchając przed sobą wózek z Arturem wędruje poboczem szosy. Idąc pod okiem kamery opowiedział tę swoją Historię Istotnej Victorii. Brzmi to trochę dziwnie, lecz pierwsze litery tych słów mówią wszystko o - jak to określił - jego zmartwieniu: HIV. Bohater filmu był za granicą i tam jedenaście lat temu dowiedział się, że jest nosicielem wirusa HIV. Początkowo wpadł w rozpacz. Myślał, by już nie wracać do kraju i umrzeć z dala od bliskich - żony, dwóch synów i córki. Wrócił jednak. Żona zaraz wystąpiła o rozwód, lecz nie zabroniła mu kontaktów z dziećmi. Poszukał pomocy u Marka Kotańskiego. Potem przeżył koszmar niszczenia domów dla chorych na AIDS w Laskach, Józefowie, Piastowie. Wreszcie znalazł bezpieczą przystań w Konstancinie, w dawnym budynku BOR przekazanym chorym przez Ministerstwo Zdrowia. Szybko zrozumiał, że w dużym stopniu od niego zależy, czy podda się chorobie, czy też nauczy się z nią żyć i walczyć. Rzucił się w wir pracy dla innych. Zaczął zakładać oddziały wolontariatu i stowarzyszenia "Bądź z nami". Ciągle jeździ po Polsce i świecie. Podróż stała się dla niego metodą kupowania życia, które przemija zbyt szybko.Stara się przenieść do Polski doświadczenia szwedzkiego stowarzyszenia "Arka Noego", niosącego pomoc chorym na AIDS. W1995 roku w Kapsztadzie, na VII Światowej Konferencji Osób Seropozytywnych i Chorych, wybrano go do Zarządu Światowej Sieci Osób żyjących z HIV i AIDS, jako jedynego z Europy Środkowej. Pojechał też na VIII Konferencję do Tajlandii, gdzie zarażonych jest blisko 750 tys. ludzi, a 160 tys. chorych już zmarło. Przestrzeganie zaleceń lekarzy sprawiło, że żyje z wirusem już 11 lat. Jest ciągle aktywny, potrzebny innym. Usamodzielnił się. Wynajął mieszkanie i zwolnił miejsce w Konstancinie. Zarabia na swe utrzymanie dyżurując przy telefonie zaufania dla nosicieli HIV, uruchomionym przez Stowarzyszenie "Bądź z nami". Przed laty oddał się pod opiekę Matki Boskiej Częstochowskiej. Na Jasnej Górze żarliwie dziękuje jej za kolejny rok życia. O czym jednak z Nią rozmawia i o co się spiera, choć tak wiele o sobie opowiedział, zachowuje wyłącznie dla siebie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2024.03.01 01:19:48
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.