Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SPRAWA POLITYCZNA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Gatunek:
    Reportaż

Josip Brodski pisząc o pomnikach stojących w Leningradzie wyraził pogląd, że ludzie budują pomniki po to, by pokazać, jacy chcą być; chcą przeglądać się w nich, jak w zwierciadle, czy są mądrzy czy głupi, dobrzy czy źli. Mieszkańców Koszalina pewnie nic nie obchodzi ta myśl noblisty. Wielce prawdopodobne, że jej wcale nie znają. Zresztą nie mieli wpływu na to, jakie pomniki stanęły w przeszłości w ich mieście. Kiedy już zyskali ten wpływ, jedni postanowili je zburzyć, inni - zachować. Film relacjonuje ten spór i przedstawia podzielone racje. Na pierwszy ogień - i bez zbytniego rozgłosu - poszedł pomnik Karola Świerczewskiego. Sam autor, koszaliński rzeźbiarz Zygmunt Wujek, przerobił go na pomnik gen. Władysława Andersa. Pięć lat temu samorząd miejski podjął uchwałę o rozebraniu wzniesionego w 1985 roku pomnika dedykowanego tym, którzy utrwalali władzę ludową na Pomorzu Środkowym. Jej realizacje zablokowali radni SLD, kombatanci związani z SB i konserwator zabytków. Po ubiegłorocznych wyborach monument mimo wszystko zniknął. Największe jednak emocje wywołała uchwała o przeniesieniu pomnika "ku czci wyzwolicieli miasta" z placu Wolności na cmentarz żołnierzy radzieckich. Rozpętała zarazem spór o dzień 4 marca 1945 roku, kiedy to Armia Czerwona wkroczyła do Koszalina. Dla przeciwników przeniesienia pomnika wyzwolicielski charakter tego wejścia jest bezsporny. Zwolennicy uchwały natomiast podkreślają, że żołnierze radzieccy nie wyzwolili, lecz zajęli miasto. Zdobyli je zresztą bez jednego wystrzału, potem doszczętnie zniszczyli jego centrum, a następnie wywieźli do ZSRR wyposażenie wszystkich fabryk. Spór trwa. Co ciekawe, linia podziału między dwiema stronami niekoniecznie przebiega zgodnie z podziałami politycznymi. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:19:50
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.