Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Z DALEKA OD POLSKI. LUDOMIR MICHAŁ ROGOWSKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • 37 '

Urodził się w 1881 roku w Lublinie. Kompozycji uczył się u Zygmunta Noskowskiego, dyrygentury - u Emila Młynarskiego. Konserwatorium Warszawskie ukończył w 1906 roku. W 1907 roku wyjechał do Lipska, gdzie kontynuował studia dyrygenckie, ale już w tym samym roku przeniosł się do Monachium i podjął studia plastyczne oraz akustyczne. Do 1909 roku pogłębiał je następnie w Paryżu i Rzymie. Po powrocie do kraju Ludomir Michał Rogowski kierował orkiestrą symfoniczną w Wilnie, a od 1912 roku współpracował z warszawskim Teatrem Nowoczesnym. Lata I wojny spędził w Brukseli i Paryżu. W odradzającej się Polsce działał jako dyrygent i kompozytor teatralny. Zyskał wtedy sporą popularność, ale w 1926 roku wyjechał z kraju. Osiadł w Dubrowniku, i tam zmarł w 1954 roku. W spuściźnie zostawił m.in. 7 symfonii, szereg poematów symfonicznych, suit orkiestrowych, utworów kameralnych, kompozycji chóralnych, ilustracji do sztuk teatralnych, trzy balety, siedem oper, misterium, kantatę. W Polsce jednak są one dziś zupełnie zapomniane, natomiast stale wykonywane w Chorwacji. Film jest pierwszą próbą przedstawienia sylwetki tego kompozytora i dyrygenta. Autor przypomina fakty z jego życia, dokonuje przeglądu twórczości. O Ludomirze Michale Rogowskim i losach jego spuścizny artystycznej mówią przed kamerą m.in. przedstawiciele władz Chorwacji i Dubrownika oraz polskiej dyplomacji. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:20:25
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.