Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JERZY ŻUŁAWSKI

w ZDOBYWCY KARPAT

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 22 min

Sylwetka Jerzego Żuławskiego (1874-1915), żołnierza Legionów Polskich, współredaktora pisma "Do broni", doktora filozofii, pisarza uważanego za jednego z prekursorów polskiej literatury fantastycznej i wielkiego miłośnika Tatr. Jego najbardziej znanym dziełem jest trylogia: "Na srebrnym globie", "Zwycięzca" i "Stara Ziemia", w której połączył fantastykę naukową z antyutopijną wizją rozwoju cywilizacyjnego. Powieść "Na srebrnym globie" przeniósł na ekran Andrzej Żuławski. Oprócz nowatorskiej prozy,Jerzy Żuławski pisał poezje, dramaty alegoryczne, eseje i nowele, przekładał na język polski wiersze francuskich symbolistów. Jego trzej synowie, Juliusz, Marek i Wawrzyniec, wychowali się w Zakopanem, gdzie pisarz mieszkał wraz z żoną, Kazimierą, w willi Łada. W domu tym częstymi gośćmi byli Kazimierz Tetmajer, Jan Kasprowicz, Leopold Staff, Stanisław Ignacy Witkiewicz i Tadeusz Boy-Żeleński. Jerzy Żuławski był wielkim miłośnikiem, badaczem i znawcą Tatr, przecierał nieznane dotąd szlaki i zdobywał szczyty, współtworzył tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Miłością do gór "zaraził" swych trzech synów. Najstarszy z nich, Marek, taternik i malarz, jako pierwszy wspiął się kominem Galerii Gankowej. Najmłodszy, Wawrzyniec, kompozytor i krytyk muzyczny, był taternikiem i alpinistą o światowej renomie. Zginął w Alpach zasypany przez lawinę na północnych stokach Mont Blanc du Tacul, uczestnicząc w akcji ratunkowej. W filmie wystąpi trzeci z braci, Juliusz, który również przemierzał Tatry wzdłuż i wszerz. Opowie o swoim rodzinnym domu, goszczących w nich ludziach i ojcu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.03.26 09:31:11
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.