Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POLSKI LATARNIK Z SANTIAGO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1992
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • 26 '

Bohater filmu, jak ongiś Sienkiewiczowski "Latarnik", uczestniczył w dramatycznych dziejach ojczyzny, potem wędrował po świecie nie mogąc, jak i tamten, z powodów politycznych powrócić do kraju. Osiadł na koniec w Chile i marzył o powrocie do ojczyzny. Raoul Nałęcz Małachowski, potomek znamienitego rodu, przed wojną mieszkał w Łodzi, gdzie jego ojciec, generał Stanisław Małachowski, był dowódcą korpusu. W 1939 roku zdał maturę, we wrześniu na ochotnika zgłosił się do wojska. Znalazł się wśród obrońców Modlina, pod rozkazami ojca. Po klęsce przedostał się do Łodzi, gdzie do 1941 roku działał w PCK. Potem pracował jako robotnik w fabryce Lonardha, skąd przekazywał do Londynu informacje o prowadzonej w Łodzi produkcji dla niemieckiego wojska. W 1943 roku aresztowano go wraz z matką - Anną Lizą Petterson, Szwedką z pochodzenia. Ją zakatowano na śmierć, jego przewieziono do Mauthausen, potem do Gusen. Cudem ocalał. W niecodziennych okolicznościach odzyskał ojca. Trafił do II Korpusu, a potem do Belgii. Tam zaczął malować, by wyrzucić z siebie wojenne przeżycia. Zdobył uznanie, zaangażowano go do Opery Królewskiej w Antwerpii jako scenografa i kostiumologa. Po pięciu latach wyjechał do Chile, osiadł w Santiago, założył własną szkołę malarską. Malował, a jednocześnie prowadził teatry, współpracował z filmem i radiem. Przez 20 lat prowadził audycję "Przyjaciele nocy", która starała się nieść pomoc chorym i ubogim. Przez cały czas pobytu w Chile Małachowski reprezentował emigracyjny rząd polski, działał też w organizacjach polonijnych. W 1992 roku wreszcie przyjechał do kraju. Realizator filmu wykorzystał pobyt Raoula Nałęcz Małachowskiego w Polsce, by opowiedzieć o jego burzliwym życiu żołnierza, jeńca, artysty i polityka. W opowieści tej osobiste wspomnienia bohatera filmu łączą się ze zdjęciami z jego albumów, obrazami oraz relacjami ze spotkań, które odbył w kraju. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:20:29
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.