Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BALLADA CHASYDZKA O NOWYM ROKU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Reportaż
  • 26 '

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Na cmentarzu w Międzyborzu znajduje się grób Israela ben Israela, cadyka zwanego Bal Szemtowem. Cadyk żył i działał w pierwszej połowie XVIII wieku. Dla Żydów we wschodniej Europie był to okres pogromów, cierpienia i oczekiwania na przyjście Mesjasza-Zbawiciela. W takiej atmosferze Bal Szemtow stworzył - żywy wśród Żydów do dziś - ruch chasydzki. Gorącym rzecznikiem tego ruchu był też urodzony w Międzyborzu wnuk cadyka, Nachman, zwany później cadykiem Nachmanem z Bracławia, który głosząc swe nauki w formie alegorycznych bajek dotarł do Humania, gdzie zmarł i został pochowany. Jego grób każdego roku we wrześniu - w dni poprzedające chasydzki Nowy Rok - ściąga na Ukrainę tysiące chasydów, którzy przybywają z całego świata, by w pobliżu szczątków umiłowanego nauczyciela modlić się, śpiewać i tańczyć. Filmowa impresja o fenomenie ruchu chasydzkiego pokazuje właśnie taki zjazd, który odbył się we wrześniu 1998 roku, a zgodnie ze Starym Testamentem, przed Nowym Rokiem - Rosz Haszana - 5758 od stworzenia świata. Kamera rejestruje chasydzkie obrzędy związane ze świętem, o ruchu chasydzkim opowiada wnuczka ostatniego cadyka z Góry Kalwarii, córka kantora z Ger, Towa Ben-Zwi. Ona też śpiewa pieśni chasydzkie - niguny - z których wiele skomponował jej ojciec.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:20:41
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.