Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZBIGNIEW MAKOWSKI - INDEX RERUM NOTABILIUM

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • 34 '

Sylwetka Zbigniewa Makowskiego, absolwenta warszawskiej ASP, wybitnego artysty, autora ponad 80 indywidualnych wystaw. Twórcy zaliczanego do nurtu surrealizmu, który wypracował jednak własny oryginalny i niepowtarzalny styl, poetykę i klimat dzieł. Jego prace znajdują się w stałych ekspozycjach muzeów krajowych i prestiżowych placówek zagranicznych, m.in. w paryskim Museum d`Art Moderne, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museum de Arte Moderno w Rio de Janeiro. Urodził się w 1930 roku w Warszawie. Już we wczesnej młodości był przekonany, że zostanie artystą, wahał się jedynie co wybrać - poezję czy malarstwo. Zdecydował się na zawodowe uprawianie tego drugiego, ale nie przestał pisać poezji. Swoje doświadczenia malarskie rozpoczynał od realistycznych pejzaży, martwych natur i abstrakcyjnych poszukiwań. Był członkiem międzynarodowego ugrupowania nadrealistów "Phases", osobiście poznał twórcę tego kierunku, Andre Bretona. Szybko jednak zdecydował się na kreowanie własnego świata. W ten sposób wyrażał to, co najbardziej pociągało go w sztuce - możliwość wolnego wyboru. Przestrzeń jego obrazów wypełniają reminiscencje literackie, magiczne znaki, hieroglify, litery, cyfry, twarze i sylwetki ludzkie oraz wirujące formy geometryczne. Komponuje prace z najróżniejszych elementów, łącząc je w zaskakujący sposób. Można w nich odnaleźć kopie słynnych dzieł z przeszłości lub własnych wcześniejszych prac, jakby prowokował odbiorcę do fantazjowania na ich temat. Czasem te same motywy pojawiają się w wielorakich wersjach. Z upodobaniem odwołuje się do obrazów znakomitych malarzy minionych epok, wyrażając swój podziw dla nich i łączność z pewną tradycją kulturową. Częstym elementem dzieł Zbigniewa Makowskiego są słowa - cytaty z wielkich myślicieli lub własne spostrzeżenia. Według sobie tylko znanego klucza konstruuje zagadkowe, urzekające urodą obrazy, wykorzystując jako tworzywo plastyczne znajomość literatury, historii sztuki, filozofii i wiedzę ezoteryczną. Wpisuje w nie szereg symboli, jakby tworzył zaszyfrowane przesłanie, zrozumiałe dla wyrobionego odbiorcy, człowieka obytego ze sztuką wyższą. Na obrazach pojawiają się przedmioty-znaki, układające się w jego własną, bogatą kosmogonię.Tym przedmiotem-symbolem może być rzecz, wyjęta z codziennego kontrastu, ale także litera czy liczba. Jego zdaniem rzeczy mają swoje korzenie w kulturze, w cywilizacji, życiu osobistym, przeszłości i teraźniejszości, dlatego zasługują na uwagę. Rzeczy coś oznaczają i towarzyszą nam od narodzin do śmierci. Nie bez przyczyny program o Zbigniewie Makowskim nosi tytuł "Index rerum notabilium" - spis rzeczy ważnych. Artysta, oprócz malarstwa, zajmuje się rysunkiem, ilustracją książkową, teorią estetyki i wspomnianą już poezją. W 1992 roku otrzymał nagrodę im. Jana Cybisa. Jego obraz, podarowany przez rząd polski, zdobi genewską siedzibę Organizacji Narodów Zjednoczonych. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:21:47
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.