Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DNI TWORZENIA - DNI ZAGŁADY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • 29 '

"To nie będą obrazy, nie sztuka, to moje słowa zamknięte w rysunku, uparte ćwiczenia niesprawnej paraliżem ręki, walka o ratowanie życia, jak kiedyś w Auschwitz, rysowaniem. To (...) wypełnienie obowiązku, danie świadectwa, relacja świadka nr 432, walczącego o zachowanie godności" - napisał Marian Kołodziej, znakomity scenograf, od wielu lat związany z Gdańskiem. Jako 16 letni chłopiec trafił do obozu w Oświęcimiu, gdzie otrzymał numer 432. Przez 5 i pół roku więziony w Auschwitz,Gross-Rosen, Buchenwaldzie, Sachsenhausen... W Oświęcimiu przyjaźnił się z Leonem Schillerem i Stefanem Jaraczem. Wspólnie organizowali wieczory poezji, małe spektakle - Marian Kołodziej starał się przygotować do nich wnętrze baraku, zasłonić okna, choć na chwilę odgrodzić zebranych od otaczającej ich, przerażającej rzeczywistości. Stąd jego późniejszy zawód - scenograf. Spotkanie z Leonem Schillerem i Stefanem Jaraczem zaciążyło na jego wizji teatru. Pięć i pół roku obozowej gehenny wypaliło niemożliwe do usunięcia piętno. Wstrząsającym świadectwem prawdy o obozach są prace malarskie i rysunki Mariana Kołodzieja. W 1995 roku w prezbiterium kościoła Świętej Trójcy w Gdańsku odbyła się wystawa "Klisze pamięci - labirynty Mariana Kołodzieja", zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku. Zgromadzono na niej rysunki artysty - niezwykle ekspresyjne wizje przeżytego koszmaru, wspomnienie ludzkiego cierpienia i upodlenia, zezwierzęcenia i okrucieństwa strażników i katów. Film składa się z siedmiu części, odpowiadających kolejnym dniom tygodnia. Każdą część rozpoczyna fragment "Księgi Rodzaju", czytany w różnych językach. Marian Kołodziej komentuje swoje prace, opowiadając o tym, co przeżył. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:23:51
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.