Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

"UPRAWA - TARCZA"

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • 45 '

Ta organizacja była doskonale zakonspirowana w latach wojny, ale i przez następne dziesięciolecia nie mówiono o niej. Stąd też mało kto zna nazwę "Uprawa - Tarcza" i zasługi, jakie jej członkowie oddali Polsce. Powstanie organizacji zainspirował pod koniec 1939 roku Tadeusz Komorowski "Bór", wówczas dowódca Okręgu Krakowskiego ZWZ w randze pułkownika, widząc, jak sprawnie ziemianie z tego okręgu umieścili w nowych miejscach Polaków wysiedlonych ze Śląska i częściowo Wielkopolski. Na czele organizacji początkowo stanął Karol Tarnowski, potem funkcję tę przejął Leon Krzeczunowicz, a po nim Roman Lasocki. Ten ostatni był wówczas sekretarzem Rady Naczelnej Organizacji Ziemiańskiej w Warszawie, lecz przede wszystkim dyrektorem w Towarzystwie Kredytowym Ziemskim, dzięki czemu jego częste i rozległe kontakty z członkami organizacji nie wzbudzały podejrzeń. Ziemianie opodatkowali się na rzecz AK przekazując środki na broń i potrzeby armii podziemnej, przechowywali u siebie zagrożonych aresztowaniem ludzi (także Żydów), organizowali szkolenia sanitariuszek i tajne punkty sanitarne, a także nauczanie na poziomie średnim. W latach wojny wielu ucierpiało z rąk Niemców i lewicowej partyzantki. Potem ich dwory i pałace padły łupem żołnierzy sowieckich. Zaraz po wojnie do niszczenia symbolu przeszłości i ostoi polskości przystąpiła nowa władza. Wielu ziemian aresztowano i skazano na wieloletnie wyroki. Ich majątki zarekwirowano i rozparcelowano. Zniszczono 19 tys. dworów, dworków i pałaców. Ocalało ledwie kilkaset, ale i z tych wiele popada w ruinę. O historii i działalności organizacji "Uprawa - Tarcza", o wojennej codzienności i wydarzeniach szczególnych, jak obserwowanie doświadczeń Niemców z nową bronią w ośrodku utworzonym w pobliżu wsi Blizna lub ukrywaniu Wincentego Witosa, czy też tragicznych losach krakowskiej rodziny Koschów rozprowadzającej ze swej apteki środki opatrunkowe, opowiadają w filmie świadkowie i uczestnicy wydarzeń, a także potomkowie bohaterskich ziemian. Są wśród nich: Michał Żółtowski, Anna z Reyów Potocka, Antoni Rey, Maria Starowieyska, Krzysztof Lasocki, Maciej Rudziński, Stanisław Kosch i Andrzej Stadnicki. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.