Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KENIA. MOJA MIŁOŚĆ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • Barwny, 25 min

Podróż po Kenii śladami Karen Blixen, znanej duńskiej powieściopisarki, autorki "Pożegnania z Afryką". Autorzy filmu przemierzają sawannę, tereny zamieszkane przez Masajów, rozległy rezerwat Tsavo, malowniczą wyspę Lamu. Wszystkie te miejsca odnaleźć można w prozie Karen Blixen, która spędziła w Kenii 17 lat swego burzliwego życia. Przyjechała tam w roku 1917, aby poślubić szwedzkiego barona Brora Blixena, którego znała od dzieciństwa. Z rodzinnych funduszy kupiła plantację kawy u stóp górNgong. Miała nadzieję, że zdobędzie w ten sposób pieniądze i sławę. Te dwie rzeczy przyciągały do Afryki wielu Europejczyków - zubożałych arystokratów i przedsiębiorców, poszukiwaczy przygód i awanturników wszelkiej maści. Niestety, farma szybko splajtowała i Karen znalazła się w poważnych tarapatach. Baron Blixen zamierzał zbić fortunę na organizowaniu safari dla arystokratów. To on rozsławił tę formę rozrywki na cały świat, miał opinię najlepszego białego myśliwego w Afryce. W tamtych czasach nie dostrzegano jeszcze ponurego aspektu safari - faktu, że dla ludzkiej przyjemności giną setki, tysiące dzikich zwierząt. Z usług barona Blixena jako przewodnika korzystali najznamienitsi obywatele starego kontynentu - wśród nich książę Walii i Ernest Hemingway. Bror "zaraził" zamiłowaniem do polowań swoją żonę. W podróż poślubną zabrał ją nad jezioro Naivasha, gdzie przeżyła swoje pierwsze safari. To on nauczył ją strzelać - później wspominał, że była jednym z najlepszych strzelców, jakich znał. Choć mieli wiele wspólnych pasji, ich małżeństwo rozpadło się. Bror był mężczyzną, którego nie sposób zatrzymać przy sobie na dłużej. Kochał kobiety i skandale, przygody i podróże, wciąż nowe wyzwania i miejsca, których nie oglądał jeszcze żaden Europejczyk. Wciąż ciągnęło go gdzieś w nieznane, przemierzał kontynent wzdłuż i wszerz. To on wystąpił o rozwód, co było dla Karen wielkim ciosem. Nigdy mu tego nie wybaczyła - w "Pożegnaniu z Afryką" milczy na jego temat. Jednak po latach, zapytana przez przyjaciela, odpowie, że jeśli mogłaby przeżyć coś raz jeszcze, to wybrałaby safari z Brorem. Miejsce męża w jej sercu zajął Denys Finch Hutton, angielski dżentelmen, syn hrabiego Nottingham, również wielki miłośnik polowań i znakomity myśliwy. To on namówił Karen do pisania, on też nauczył ją pilotażu - loty nad sawanną były ich wielka, wspólną pasją. Finch Hutton rozbił się nad Voi. Niedługo po tym Karen wyjechała z Kenii, by już nigdy więcej tu nie powrócić. "Pożegnanie z Afryką" napisała w Danii. Książka ukazała się w 1937 roku i wkrótce zyskała opinię jednej z najlepszych powieści o Afryce, z wielkim wyczuciem wydobywającej różnicę między kulturą a naturą, obalającej mity o prymitywizmie i niższości mieszkańców Czarnego Lądu. Szerszej publiczności przybliżył "Pożegnanie z Afryką" Sydney Pollack, realizując wspaniałą ekranizację powieści z Meryl Streep, Klausem Marią Brandauerem i Robertem Redfordem w rolach głównych. [źródło: www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:24:33
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.