Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIENORMALNI

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1990
  • Barwny, 78 min

Fabularyzowany dokument, zrealizowany w ośrodku dla osób z upośledzeniem umysłowym w Kozicach Dolnych.
Wzruszający film o dzieciach specjalnej troski. Jacek Bławut poświęcił na realizację tego niezwykłego filmu dwa lata. W jednym z domów opieki zgromadził upośledzone umysłowo dzieci i powierzył im zagranie samych siebie. Fabuła jest dosyć prosta - do ośrodka przybywa nowy nauczyciel muzyki. Będzie tu tylko przez miesiąc i w tym czasie ma nauczyć wychowanków elementów rytmiki i podstaw grania na różnych instrumentach. Poznaje swoich uczniów - Kozę, który taką właśnie rolę gra w przygotowywanym przedstawieniu, Tomka-perkusistę, który chce być Dempseyem z popularnego serialu, Okularnika-mandolinistę, który nie rozstaje się ze swoim instrumentem, Eleganta, który na każde wspomnienie matki silnie się wzrusza, Gimnastyczkę mozolnie przygotowującą się do olimpiady, Obrażalską, która nie może "odnaleźć się" na żadnym z instrumentów i Ewkę-kelnerkę budzącą postrach w stołówce. Początkowo nauczycielowi nic się nie udaje, jednak stopniowo zaczyna rozumieć swoich uczniów i akceptować ich odmienność. Także dzieci, z natury nieufne i zamknięte w sobie, odkrywają się przed nim i przed sobą całkowicie. "Oni nie mogą całe życie przemykać się bocznymi bramami" - powiedział na premierze o bohaterach swego filmu Jacek Bławut. I zadedykował "Nienormalnych" rodzicom i opiekunom dzieci niepełnosprawnych. Film został nagrodzony na festiwalach w Gdyni, San Sebastian i Mannheim. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 1990
    Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Dziennikarzy
    W werdykcie, oprócz informacji o przyznaniu nagrody filmowi "Ucieczka z kina Wolność", dziennikarze zwrócili uwagę na szczególne walory humanistyczne filmu "Nienormalni".
  • 1991
    Don Kichot (Nagroda PF DKF)
    nagroda przyznana w Łagowie w ramach Lubuskiego Lata Filmowego
  • 1991
    San Sebastian (MFF)-Wyróżnienie Specjalne Jury
  • 1991
    Mannheim (MFF)-Nagroda FIPRESCI
  • 1991
    Mannheim (MFF)-Nagroda im. von Sternberga
  • 1991
    Frankfurt n. Menem (Test Młodego Kina)
    Nagroda
  • 1991
    Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Grand Prix "Biała Kobra"
  • 1991
    Europejska Nagroda Filmowa (dawniej "Felix")-Nominacja
  • 1991
    Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Jury
  • 1991
    Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Publiczności
  • 1991
    Świebodzin-Nagroda Fan-klubu "Samowar"
  • 1993
    Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów)-I Nagroda w kategorii filmu fabularnego
  • 2003
    Koszalin (w latach 2003-2004 Kołobrzeg) (Europejski Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja")-Nagroda Specjalna
    "za godną podziwu konsekwencję w podejmowaniu w w/w filmach problematykę ludzi niepełnosprawnych"; wspólnie z filmami "Paweł" i "Olimpiada specjalna"
  • 2003
    Koszalin (w latach 2003-2004 Kołobrzeg) (Europejski Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja")-Nagroda prezesa Telewizji Polskiej
  • 2005
    Tarnów (Festiwal Filmowy "Vitae Valor")-Nagroda Artystyczna
    dla "twórcy dzieła, zawierającego szeroko pojęte humanistycznne treści"
2024.03.01 01:25:31
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.