Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DŹWIĘKI NOCY. GRZEGORZ GORCZYCKI - PORTRET KOMPOZYTORA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • 31'

Portret największego polskiego kompozytora XVII i XVIII wieku, bogato ilustrowany jego najbardziej reprezentatywnymi utworami. Grzegorz Gerwazy Gorczycki działał w okresie politycznego i kulturalnego upadku Krakowa. W epokę swoistej nocy kulturalnej wniósł światło prawdziwej sztuki. Był nie tylko utalentowanym kompozytorem, ale również niezwykle interesującym człowiekiem. Jego aktywność nie ograniczała się do sfery artystycznej, był oddany działalności charytatywnej, zajmował się biednymi i chorymi. Pełnił funkcję kapelmistrza katedry wawelskiej. Prowadził kilkunastoosobową kapelę i zespół śpiewaczy Rorantyści. Urodził się w Bytomiu Śląskim, około 1665 roku. Po studiach w Pradze i w seminarium duchownym na Wawelu, trafił do Chełmna. W 1690 roku powrócił do Krakowa, gdzie odebrał święcenia kapłańskie i przebywał aż do śmierci w 1743 roku. Był związany z wawelską katedrą, najpierw jako wikariusz, potem zaś kapelmistrz i członek kapeli angelistów. Jego twórczość kompozytorska cieszyła się wysokim uznaniem współczesnych. Komponował przeważnie muzykę religijną: motety a cappella, msze, koncerty, kantaty. Kontynuował tradycyjną polifonię wokalną w stylu renesansowym, jednocześnie tworzył muzykę koncertującą charakterystyczną dla baroku - z dialogami między instrumentami oraz między pojedynczymi głosami, duetami czy tercetami, a wystąpieniami zespołowymi. Film stara się odtworzyć biografię kompozytora oraz zaprezentować bogate spektrum jego twórczości. Do dziś w różnego rodzaju zbiorach archiwalnych odnajdowane są rękopisy Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Najbardziej charakterystyczne utwory tego artysty we wnętrzu katedry wawelskiej wykonuje Kapela Cracoviensis i Chór Organum. O kompozytorze - muzyku, księdzu, człowieku oraz jego dorobku mówią m.in. ceniony muzykolog Zygmunt Szwejkowski, ksiądz kardynał Franciszek Macharski i Bogusław Grzybek, popularyzator muzyki Gorczyckiego.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:27:38
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.