Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JACEK

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Gatunek:
    Film o sztuce
  • Barwny, 33 min

Filmowa impresja na temat malarstwa Jacka Malczewskiego, pokazująca niebywały fenomen tego artysty, którego twórczość stała się źródłem ispiracji dla filmowców i kompozytorów, a zarazem obiektem marzeń kolekcjonerów i antykwariuszy. Dla krytyków i historyków sztuki zarówno sam Malczewski, jak i jego obrazy są prawdziwym zjawiskiem i ciągle nie rozwiązaną zagadką. Paweł Sosnowski wędruje do Radomia, gdzie w archiwum miejskim znajduje metrykę chrztu przyszłego malarza, a potem do Muzeum Okręgowego w tym mieście. Tam dyr. Janusz Pulnar na przykładzie tryptyku "Życie moje" wyjaśnia podstawowe kwestie dotyczące twórczości Malczewskiego i wprowadza w świat jego dzieciństwa dowodząc, że artysta właściwie do końca życia pozostał dzieckiem i dlatego jego miłośnicy nazywają go po prostu Jacek.Potem w okolicach dworku w Gardzienicach autor filmu odnajduje pejzaże znane z obrazów Malczewskiego, by powrócić do wywodów dyr. Pulnara, który opowiada o niebywale oryginalnej stronie jego twórczości, jak było wręcz obsesyjne malowanie autoportretów. Utrwalał siebie na płótnie w dziwacznych stojach i nakryciach głowy, często w asyście nimf, satyrów i chimer. W poszukiwaniu wiedzy o Malczewskim, Sosnowski udaje się do kolekcjonerów jego obrazów: Jerzego Strączyńskiego, a potem Iwony Buchner, która od lat prowadzi dom aukcyjny. Dalej rusza do Poznania, gdzie dr Agnieszka Ławniczakowa z tamtejszego Muzeum Narodowego od lat zajmuje się Malczewskim i ciągle odkrywa w jego twórczości coraz to nowe cechy. Znajdujące się w Muzeum Narodowym w Krakowie płótna z patriotycznego cyklu "Wigilia na Syberii. Śmierć Elenai"", stały się dla Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego - jak wspominają - źródłem inspiracji w stanie wojennym. Z kolei Andrzej Wajda w pełen artyzmu sposób przeniósł na ekran w "Brzezinie" - o czym opowiada przed kamerą - cykl "Zatrute studnie", będący refleksją nad życiem i śmiercią. Do tego wątku na koniec nawiązuje dyr. Pulnar, odnajdują w całej postawie Jacka Malczewskiego ciągłe rozważania o życiu i śmierci, co dobrze widać w tryptyku "Moje życie". Siłą filmu jest piękny sposób filmowania obrazów Malczewskiego i trafny dobór muzuki, współbrzmiącej z ich atmosferą. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:27:58
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.