Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻYWIOŁY GROCHOWIAKA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 49 min

Portret Stanisława Grochowiaka ułożony jak mozaika, z materiałów archiwalnych, wspomnień przyjaciół i fragmentów poezji. Zarazem przypomnienie bogactwa jego twórczości i sporów, jakie wywoływała. Grochowiak, zmarły w 1976 r. w wieku zaledwie 42 lat, był jednym z najciekawszych zjawisk w polskiej literaturze powojennej. Poeta, prozaik, publicysta, autor sztuk scenicznych, słuchowisk radiowych, widowisk telewizyjnych, scenariuszy filmowych. A także redaktor - najpierw w Instytucie Wydawniczym "Pax", potem w czasopismach "Współczesność", "Nowa Kultura" i "Kultura". Jako poeta zadebiutował w 1955 r. Jego wiersze, w których przejawiał upodobanie do makabry, groteski i deformacji rzeczywistości, odznaczały się tylko jemu właściwym stylem. Julian Przyboś nazwał go turpizmem - od łacińskiego turpis "szkaradny, brzydki". Mimo tak pejoratywnej nazwy, zyskał wielu naśladowców i kontynuatorów, którzy jednak nigdy nie dorównali mistrzowi. Jego kolejne tomy poetyckie - od "Menueta z pogrzebaczem" przez "Rozbieranie do snu", "Agresty", "Kanon" po "Nie było lata" i poemat "Totentanz in Polen" - budziły ogromne zainteresowanie, wywoływały polemiki, stawały się wzorem. O twórcy mówią w filmie: Zyta Dreger, Janusz Krasiński, Teodor Krupkowski, Ryszard Ber, Tadeusz Dominik, Krystyna Brzechwa, Piotr Kuncewicz i Olgierd Łukaszewicz. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:29:07
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.